Mesajı Okuyun
Old 04-07-2012, 16:53   #39
Av.Hamdi Özkaya

Bu mevzuat değişikliği bir davada geçen sene benim de başıma geldi

Davacısı olduğum bir davada Cevaba cevap dilekçemde Gıda Mevzuatına ilişkin bir yönetmeliğe dayandım. Davalının bütün savunmalarını çürüttüğümü düşünüyordum. Davalı vekili düplik dilekçesinde benimle adeta alay edercesine dayandığım yönetmeliğin yürürlükten kalktığını yerine yeni bir yönetmelik düzenlendiğini belirtti. Tabii morardım haliyle Oysa benim sunduğum yönetmelik de çok yeni 6 aylık bir yönetmelikti ve yönetmeliği ilgili bakanlığın sitesinden almıştım. Konuyu internette araştırırken bir baktım davalı vekilinin dayandığı yönetmelik de yürürlükten kalkmış yerine yeni bir yönetmelik gelmiş!!!! . Duruşmada bunun farkında olmayan meslektaşım bana müstehzi müstehzi bakarak sunduğum yönetmeliğin değiştiğini hakime keyifle anlatmaya başladı. Ben içimden "dur sen bak son gülen iyi güler dedim" ve söz sırası alınca "sayın hakim meslektaşımın bahsettiği yönetmeliğin de değiştiğini söyleyince hakim "karar verin sayın Avukatlar hangi yönetmelik uygulanacak biz de ona göre inceleyelim" dedi gülerek. Tabii meslektaşımızla dışarıda bu durumdan kahkahaya boğulduk haliyle. Bunların hepsi iki ay içinde olmuştu ve ilgili Bakanlığın sitesine girdiğimde hala benim ilk bulduğum yönetmelik duruyordu.
Hemen Bakanlığın hukuk müşavirliğinden bir meslektaşımı aradım. "Yahu bu ne biçim iştir, 2 ay için de 3 defa yeni yönetmelik mi değişir, üstelik resmi site de hala 2 öncesi yönetmelik duruyor" dedim. Meslektaşım da "valla biz de yetişemiyoruz yaptıklarına, bir gece de hazırlanıyor bu yönetmelikler, bize bile sormuyor bürokratlar, ne yapacağımızı şaşırdık, büyük şirketlerin baskılarından
oluyor bu işler" diye cevap verdi.

Sonra bu üç yönetmeliği de yan yana koydum ve inceledim. Aslında değişiklikler sadece bir kelime çıkartılmış veya eklenmiş veya bir fıkra numarası kaydırılmış, yani çok esaslı değişiklik yok, geri kalanı aynı ama, sadece bir kelime bile değişse adamlar eski yönetmeliği yürülükten kaldırıp, yerine yeni bir yönetmelik hazırlamışlar. Hepsinin özü aynı, yönetmeliği yütülükten kaldırmadan bir maddesinde değişiklik yapacakları yerde işgüzarlık yapıp, yönetmeliği tümden kaldırıp yeni bir yönetmelik yazıyor çok çalışkan bürokratlarımız