Mesajı Okuyun
Old 21-09-2006, 23:43   #16
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:

XV. Temel hak ve hürriyetlerin korunması
Madde 40 - Anayasa ile tanınmış hak ve hürriyetleri ihlal edilen herkes, yetkili makama geciktirilmeden başvurma imkanının sağlanmasını isteme hakkına sahiptir.
(Ek fıkra: 03/10/2001 - 4709 S.K./16. md.) Devlet, işlemlerinde, ilgili kişilerin hangi kanun yolları ve mercilere başvuracağını ve sürelerini belirtmek zorundadır.
Kişinin, resmi görevliler tarafından vaki haksız işlemler sonucu uğradığı zarar da, kanuna göre, Devletçe tazmin edilir. Devletin sorumlu olan ilgili görevliye rücu hakkı saklıdır.
Bu hükme göre İdari Para Cezası tutanağının altında ne yazıyorsa oraya davamı açıyorum. Buna göre görevli mahkemeyi yanlış gösteren idarenin kusuru nedeniyle yanlış yargı yerine başvurmama sebep olan İdarenin İşleminin şekil yönünden hukuka aykırı olduğu sonucunu garantiliyorum. Eğer başvuru mercii hiç gösterilmemişse o anki duruma göre sulh ceza veya idare mahkemesine davamı açıyorum ve yine bu hükme dayanarak şekil yönünden hukuka aykırı olduğu iddiasında bulunuyorum. Henüz karar çıkmadı ama çıktığında bildiririm. Bence idare başvurulacak mercii yanlış göstermiş veya hiç göstermemişse bundan ilgililer sorumlu tutulamaz. Hak kaybına uğratılamaz. Bu anayasal bir hak.