Mesajı Okuyun
Old 25-04-2006, 12:37   #6
Av.Suat Ergin

Sayın ilava ve Eylem T.K.

Temyiz harç ve giderleri ile karar harcı farklı hususlardır. Uygulamada maalesef işçilik alacaklarına ilişkin davalarda davalı taraf süre tutum dilekçesini dahi başka yargı çevresinden göndermekte daha sonra kendisine temyiz harç ve giderlerinin tamamlanması için 7 günlük süre verilmekte ve bu sürenin sonunda temyiz harç ve giderleri ödenirse dosya Yargıtay'a gönderilmektedir. Olayımıza dönersek, davalı kararı temyiz etmiş giderlerini yatırmış ancak gerekçeli kararı almamış ve tebliğe çıkarmamıştır.Harçlar Kanunu 28 inci maddesine göre karardan itibaren 2 ay içerisinde bakiye ilam harcı yatırılmak zorundadır. Bu harçtan sorumlu olan taraf tabii ki aleyhine karar verilen taraftır. Uygulamada bu süre geçtikten sonra ilgilinin vergi dairesine harç tahsil müzekkeresi yazılmakta ve tahsili beklenmektedir. Sayın ilava, şansınız varsa vergi dairesi harcı çabuk tahsil eder ve kararı alırsınız. Benim gibi şansınız yoksa, iki dilekçe verip ilgilinin banka hesap numarasını da bildirseniz bile, "ne yapalım bir sürü iş var sırasıyla" cevabını alırsınız.Bir an önce icra takibi yapabilmeniz için, bakiye harcı yatırıp gerekçeli kararı almaktan başka "farklı bir işlem ve sonuç" peşinde koşmayın lütfen. Çünkü aynı durumda 2 davam var birisinde bakiye harç 1.750 YTL diğerinde 1.040 YTL. Ben çare bulamadım.))

Saygılarımla