Mesajı Okuyun
Old 20-06-2008, 00:07   #3
Av.Feridun Yurtsever

Öyle sanıyorum ki; müvekkilinizin size ödediği 1.500,00 YTL'yi zarar adı altında karşı taraftan talep etmek istiyor.Karşı taraftan bu miktarı, zarar olarak isteyebilmeniz için, zararın ne şekilde oluştuğunu da ortaya koymanız gerekecektir. Yani," karşı taraf, haksız bir dava açmıştır; ben de bu davada beni savunsun diye genchukukcu123 ile avukatlık ücret sözleşmesi imzaladım, davacı bu haksız davayı açmamış olsaydı, bu miktarda para benim mamelekimde kalacaktı. Bu nedenle aktifimdeki bu eksilmenin müsebbibi davacı yandır." demeniz gerekir. Bu anlama gelecek herhangi bir ifade veya... Oysa, mahkeme, diğer sayın meslektaşımın da ifade ettiği gibi, davacının haksız olarak açmış olduğu dava nedeniyle uğramış olduğunuz zararın tazminine, AAÜT'ye istinaden hükmetmiştir. Yani, artık sizin hukuk düzenince korunması gereken bir hakkınız yoktur. Ancak, yanlış hatırlamıyorsam, mahkeme AAÜT'ye göre 450,00 YTL avukatlık ücretine hükmediyor. Buna karşılık siz de benim zararım 1.500,00 YTL; sayın mahkeme siz bana 450,00 YTL avukatlık ücretine hükmettiniz. Yani benim zararımın 1.050,00 YTL'si hala baki! İşte bu durumda da "Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi" düzenlenmesindeki amaç kendini gösteriyor. Yani,eğer,hukuk düzeni tarafından, vekil-müvekkil arasındaki sözleşme miktarı kadar, avukatlık ücretine hükmedilme imkanı verilse idi-kalsik paranoya ile yaklaşıyorum- afaki avukatlık ücret sözleşmeleri düzenlenirdi. Bir anlamda, avukat ile davalı/davacı, karşı taraf adına sözleşme yapmış olurdu ki; bu da irade özgürlüğü ve diğer borçlar hukuku prensiplerine aykırı olurdu. Öte yandan, haksız bir dava açmanın da bu şekilde bir cezalandırılması şeklinde bir sisteme dönüşürdü ki; bu da hak arama özgürlüğünü ortadan kaldırırdı. Zira kimse uçuk kaçık rakamlarda vekalet ücreti ödemek istemeyecek ve haklı davasını açmakta da çekingen davranacaktı. Ayrıca hiçbirimiz de bundan böyle müvekkilimizden deyim yerindeyse beş kuruş para alamayacak ve "Canım zaten davayı kazandığında/ kaybettiğinde karşı taraftan alacaksın" şeklinde ifadelerle karşılaşacaktık. Biraz Nebula'ya kadar gittim ama benim düşüncelerim bundan ibaret. Saygılar.