Mesajı Okuyun
Old 07-04-2011, 13:44   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan sailor1981
Açtığımız trafik kazası nedeniyle tazminat davasında çalışamadığı gün tazminatı,tedavi gideri ve manevi tazmanıta talep ettık.Bu arada adli tıp raporu İŞ GUCU KAYBI % 23 belirledi.Ben dava dilekçemde iş gücü kaybı olması halinde o kalem için hakkımı mahfuz tuttum.Rapora göre ıslah yaparken iş gücü kaybını bu davada talep edebılırmıyım?

Elimde şöyle enteresan ve güzel bir kararım var, herkese de söylemem bi size söylüyorum ama siz de kimseye söylemeyin

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 17.07.2007 T., 2007/19071 E., 2007/24482 K: "Davacı işçi dava dilekçesinde fazlaya dair haklarını saklı tutarak isteklerde bulunmuş, yargılama sırasında ıslah dilekçesi vererek izin ücretini de talep etmiştir. Mahkemece, davaya konu olmayan izin ücreti talebinin ıslah ile istenemeyeceği gerekçesiyle ek dava açma konusunda muhtariyetine dair karar vermiştir.
Kısmi davada fazlaya dair haklar saklı tutulmuş olmakla ıslah dilekçesi verilerek daha önce talep edilmemiş olan izin ücretinin yargılamaya getirilmesi olanaklıdır, Davacının izin ücreti isteği ile ilgili olarak değerlendirme yapılarak bir karar verilmek üzere hükmün BOZULMASI GEREKMİŞTİR."

Bu kararı bir kere kullandım ama hakim bey benim gibi düşünmedi, neticede ben de kararı temyiz etmeyince acaba karar değişirmiydi diye de içimde uhde kalmıştı. Değerlendirilebilir