Mesajı Okuyun
Old 06-06-2003, 23:35   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İZMİR BAROSU 2000/2002 ÇALIŞMA RAPORU
--------------------------------------------------------------------------------

4. Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi - KAHDUM
A. Kuruluş
Merkezin kuruluşunda kadının insan hakları mücadelesine küçük bir katkı olabileceği ve mağduriyetlerin giderilmesine ya da en azından azaltılmasına hukuki destek sağlayacak bir mekanizmanın gerektiği düşüncesinden hareket edilmiştir. Cinsel ayrımcılığa ve kadına yönelik şiddete karşı çıkmayı bir görev olarak benimsediğimiz için Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi kurulması gerektiği düşünülmüştür. Bu düşüncemize temel aldığımız noktaları sıralayacak olursak;
- Şiddete uğrayan kadınlara yalnız olmadıklarını ve insan olarak haklarının neler olduğunu ve bunu nasıl kullanabileceklerini aktarmak,

- Sorunlarına kendilerinin çözüm üretmesi konusunda özgüven vermek,
- Gerekli kurumlarla işbirliği yaparak kadınları gereksinim duydukları yere yönlendirmek (İzmir Barosu Adli Yardım Bürosu, SHÇK, Rehabilitasyon Merkezleri gibi) amacıyla danışmanlık hizmeti vermek,
- Kadının insan haklarının korunması, kadın olma nedeniyle uğranılan ayrımcılığın önlenmesi,
- Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması mücadelesine katkı koymak,
- Belirtilen mağduriyetlerin giderilmesi ya da azaltılmasına hukuki destek vermek.
Böyle bir Merkezin kurulması için, 1998-2000 çalışma dönemini yürüten Yönetim Kurulu tarafından da adım atılmış; Merkezin bir proje haline getirilmesi için uğraş verilmiştir. Önceki çalışma döneminde, yerel örgütler yanında, Uluslararası Af Örgütü ve Heinrich Böll Vakfı gibi kurumlarla da görüşmeler yapılmıştır.
Yukarıda anılan amaçlar doğrultusunda Kadın Hakları Komisyonu tarafından Yönetim Kurulumuza sunulan öneri, tartışılmış ve 30 Nisan 2002 günlü ve 36 sayılı kararla "İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi" kurulmuştur. MERKEZ, bünyesinde çalışacak gönüllü avukatlar aracılığı ile;
- Öncelikle fiziksel, psikolojik, ekonomik ve her türlü şiddete maruz kalan ya da
- Ekonomik gücü yeterli olmadığı için, aile hukukuna ilişkin hukuki yardım isteminde bulunan kadınlara gerek telefonla, gerekse bizzat başvurularda haklarının neler olduğu konusunda danışmanlık yapar;

- Ekonomik gücü olmayanları İzmir Barosu Adli Yardım Bürosuna yönlendirmek;
- Psikolojik yardım, barınma gibi konularda ise bağlantı kurulan kurumlara (gizlilik kuralı doğrultusunda) yönlendirme yapmak;
- Yasalardaki ve uygulamadaki ayrımcılığın önlenmesi için diğer kadın örgütlenmeleri, yerel yönetimler gibi kurum ve kuruluşlarla birlikte, kadınları hakları konusunda bilgilendirmeye ve kamuoyu oluşturmaya yönelik broşür vb hazırlanması,
- Şiddetin önlenmesi konusunda, uygulamadan doğan zorlukları gidermek amacıyla, gerekli olduğunda yargıç ve savcılarla ilişkiye geçerek emniyet görevlilerine ve adli hekimlere yönelik broşür hazırlanması,
- Yasa değişikliklerinin gündeme getirilmesi,
- "Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi" ile diğer uluslararası sözleşmelerin yaşama geçirilmesinin sağlanması,
- Belirtilen amaçlar doğrultusunda eğitim çalışmaları, konferanslar gibi çalışmaların düzenlenmesi,
- Kadının insan hakları konusunda hukuki bakış açımızı geliştirebilecek tez çalışması, örnek kararlar, örnek dilekçeler, uluslar arası metinler, broşür, kitap ve benzeri yayınları biraraya getirerek öncelikle meslektaşlarımızın, ileride birçok kişi ve kurumun kullanımına açık "Kadın Hakları Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi" nin ilk adımlarının atılması amaçlanmaktadır.
B. Mekânsal ve Teknik Donanım
Merkezin çalışmalarını yürütmesi için, Yönetim Kurulumuzun kararıyla, 1462 Sokak, No:2 D:3/301 Alsancak-İzmir adresinde 3 Temmuz 2002 tarihinde bir büro kiralanmıştır.
Büro, kullanım amacına uygun olarak oldukça sade döşenmiş, çalışmalarda kullanılması için bilgisayar, yazıcı ve faks alınmıştır. Merkezin açılışı, 25 Eylül 2002 tarihinde bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştur. Hazırlanan afiş ve broşürler, kamuya açık yerlere, sağlık ocaklarına, adli tıp birimlerine, kadın hakları ve sorunlarıyla ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtılmıştır.
C. Egitim Çalışmaları
C.1 Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık
1-2 Haziran 2002 tarihinde İzmir Barosu Adli Yardım Bürosu ile Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezinin birlikte düzenlediği "Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık" konulu Meslek İçi Çalışma Programı Hasan Sağlam Öğretmen Evinde gerçekleştirildi.
Adli Yardım Bürosunda "Kadın İstismarı" alanında görev alan avukatlarla, Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezinde (KAHDUM) gönüllü görev alacak avukatların bu alandaki bilgisini arttırmak ve kadına yönelik şiddete ilişkin uygulamada ve mevzuatta yaşanan sorunları karşılıklı olarak tartışmak ve işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen toplantıya 108 meslektaşımız katılmıştır.(Çalışmaya ilişkin ayrıntılı bilgi için bknz: İzmir Barosu Bülteni, Sayı:130, Haziran 2002 )
C.2 Şiddet
17-18 Eylül 2002 tarihinde, İzmir Barosu Adli Yardım Bürosu ile Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezinin birlikte düzenlediği ve TİHV İzmir Temsilciliği çalışanlarından Dr. Türkcan Baykal’ın konuşmacı olarak katıldığı "Şiddet" konulu atölye çalışması Baromuz toplantı salonunda yapılmıştır.
Çalışmaya, Adli Yardım Bürosunda "Kadın İstismarı" alanında görev alan avukatlarla, Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezinde (KAHDUM) gönüllü görev alacak avukatlar katılmıştır.
Adres: Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 2 Ökmen İş Merkezi
Kat: 3/301 Alsancak/İzmir
Tel: 463 27 88