Mesajı Okuyun
Old 12-09-2011, 11:22   #61
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
İİK 144/2 ye istinaden senedin iadesi ile ilgili yargıtay kararı başlığıyla açılmış olan bölümde sözkonusu yargıtay kararından,
Özet: Takipten feragat etmeyerek, sadece «kısmî ödeme nedeniyle İİK. 144/II uyarınca işlem yapılarak dosyanın işlemden kaldırılmasını» istemiş olan alacaklıdan Harçlar Kanununun 23. maddesine göre «feragat haczi» alınamayacağı— Alacaklı takip talebinden feragat etmemiş, «sadece kısmi ödeme sebebiyle İİK’nun 144/2. maddesi uyarınca işlem yapılarak dosyanın işlemden kaldırılmasını» talep etmiştir. Bu durumda vazgeçme söz konusu olmadığından, Harçlar Kanununun 23. maddesinin uygulanması yerinde değildir. Tahsil harcı, tahsil edilen miktar üzerinden tahakkuk ettirileceğinden, icra müdürünün işleminde hata bulunmamaktadır. Mercice «şikayetin kabulüne» karar vermek gerekirken, yazılı gerekçe ile reddine karar vermek isabetsizdir. 12. HD. 9.10.2000 T. E: 13811, K: 14602 []

İ.İ.K. 144.maddesine göre ben X TL tahsilat yaptım,kalanını tahsil edemedim diye talepte bulunrsam yasa maddesine ve yargıtay içtihatlarına göre icra müdürü beyan ettiğim tahsilatın harcını almakla; evrak aslını tarafıma vereceğine böyle yapmayıp; takip tutarının tamamı üzerinen feragat harcı almıştır.
Ancak ben takipten feragat etmiyorum sadece evrak aslını almak istiyorum.
Yukarıdaki yargıtay kararına göre de benim beyan ettiğim haricen tahsilatın harcını ödeyerek evrak aslını almam gerekirse de; icra müdür yardımcısı müfettişlerin direktifleri doğrultusunda dosyanın tamamı üzerinden benden feragat harcı almıştır.
Bana göre icra müdürünün bu uygulaması hukuka aykırıdır.
Hatta bana merciye gitsen kazanırsın ancak müfettişler bu yönde işlem yapmamızı istiyor demiştir.
Ayrıntılı bilgi için
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=19657

Şikayet yoluna gidecekseniz, sonucu bize de bildirir misiniz?