Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 14:18   #1
anofta

Varsayılan İdare mahkemesi grevsizlik kararı verdi, İş Kanununa göre de çözümlenemiyor

Öncelikle herkese merhaba diyorum. Bilgilerinizden faydalanmak istediğim sorunum şu: Ülkemizin köklü bankalarından birinin Genel Müdürlüğünde çalışan müvekkilim, işyerinde müdürü tarafından maruz kaldığı uygunsuz davranışlar sonucunda bankanın teftiş kurulu başkanlığına şikayette bulunuyor. Teftiş Kurulunun raporu sonucunda söz konusu şahsın uyarıcı-cezalandırıcı, müvekkilimin de uyarıcı olmak üzere genel müdüürlükten başka şubelere atanmalarına karar verildi. Burada ilginç olan, rapor boyunca müdürün hatalı bulunması ama sonuçta müvekkilimin de cezalandırılmasının talep edilmiş olması. Müvekkilimin, bankanın 2. bölgeye ataması yapılıyor sonuçta. Fakat müdür hakkında hiçbir işlem yapılmıyor. Müvekkil de istemeyerek de olsa yeni görev yerinde çalışmaya başlıyor. Bu arada ben, iş kanununa göre bir dava açılamayacağını öngördüğümden, idari yargıda atama kararına ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptal davası açtım. Fakat davayı açarken de görevsizlik kararı çıkabileceğini bekliyordum. Ayrıca müdür hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum ve hakkında ceza davası açıldı. Ve teftiş kurulu raporu sonucunu müvekkilim ancak ceza dosyasının soruşturması aşamasında öğrenebildi. Bundan önce bankaya ve ilgili birimlere raporun sonucunu öğrenmek için yaptığı başvurular sonuçsuz kalmıştı. İdare mahkemesi sonuçta görevsizlik kararı verdi; "Bankanın kamu hukuku statüsünden çıkartılarak özel hukuk tüzel kişisi statüsüne girdiği; davacının da belirsiz süreli hizmet sözleşmesi ile İş Kanunu hükümlerine tabi olarak bankada görev yaptığı, ayrıca 4603 sayılı Kanunun 3.maddesinde 5230 sayılı kanunun 7/c maddesiyle eklenen 5.bendinde, bankalarda 4857 sayılı iş kanununa tabi olaral çalışanlarla bankalar arasında çıkacak ihtilaflarda İş Mahkelemelerinin görevli olduğu hükmüne yer verildiği göz önünde bulundurulduğunda davacının bankanın 2.bölgesine görevlendirilmesinden kaynaklanan uyuşmazlığın çözümünde adli yargının görevli olduğuna" karar verdi. Ben görevsizlik kararını temyiz edeceğim ama bir sonuç alabileceğimi sanmıyorum. Bununla beraber İş Kanununa göre dava açabileceğim bir durum da söz konusu değil. İşe iadeyi isteyemem, şartları yok çünkü. Tek yapabileceğim asliye hukukta şahıs aleyhine manevi tazminat davası açmak diye düşünüyorum. Gözden kaçırdığım bir husus var mı diye sizlere danışmak istedim. Ayrıca Teftiş Kurulu raporu ile ilgili bir işlem de yapabilir miyim?Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.