Mesajı Okuyun
Old 04-12-2020, 22:45   #3
bilirkişi67

Kitap

Sayın Konyalı, cevap için teşekkürler. Yalnız ifrazın geriye değil ileriye bir uygulama olduğunu yazmışsınız. Ben yanlış izah etmiş olabilirim. Geriye uygulama derken yönetmeliğin çıktığı 1999 yılından önce yapılmış ifraz işlemlerini de kapayıp kapsamadığı söylemek istedim. Yani 99 öncesi yapılmış bir ifraz yasadan önce yapılmış olduğundan o parsel ifraz olmamış gibi sayılabilir mi? Sayılmıyor bu defa yasa çıkmadan önceki işlemlerinde kapsıyor yani geriye dönük uygulama gibi olmuyor mu? Yada ben öyle anlıyorum hukuk açısından farklı yorumlanabilir bilmiyorum. Olaya başka bir açıdan bakalım. 2021 tarihinde bir yönetmelik çıksa ve "Bir konutta yalnızca bir kez tadilat yapma izni verilebilir." dese. Benim de bir konutum olsa ve bu konut için 2010 yılında bir kez tadilat ruhsatı alıp tadilat yapmış olayım. 2022 yılında tekrar bir tadilat yapmak istesem. 2010 yaptırdığım tadilat 2022 dekini engeller mi, yoksa yasa çıktığı tarih olan 2021 den sonra yapılacak bina tadilat ları için mi geçerlidir. Yada 2000 model bir otomobilim olsun. 2005 yılında bu otonun rengini beğenmedim ve siyahken beyaza boyattım. 2023 yılında bir yönetmelik çıksın ve "bir otomobilin yalnızca bir kez rengi değiştirilebilir, ikinci kez değiştirilemez" desin. Ben bu otomobili in rengini beğenmedim ve tekrar değiştirip kırmızı yapmak istiyorum. Yasanın çıktığı tarihten önce yaptığım renk değişimi sayılacak mı sayılmayacak mı? Sayılırsa yada geriye doğru uygulanmış mı olur. Plansız alanlar yönetmeliğinde de değişiklik 1999 tarihinde yapılmış olduğundan bu tarihten önceki ifrazların da sayılıp sayılmayacak kesin olarak belirtilmediğinden karışıklık çıkmakta uygulamanın bu tarihten sonra geçerli olması gerektiği hususunda yorumlar yapılmakta ve baskılar gelmektedir. Biraz uzun oldu ama ikinci bir husus daha var: Diyelim ki bir parselifraz ile oluşmuş ikinci kez ifraz olmayacağından komşu patsrlle Tevhid edilerek yeni bir parsel numarası alıyor. Böylece yeni bir parsel oluyor. Bu parsel tekrar şfraz olabilir mi?