Mesajı Okuyun
Old 30-10-2006, 00:33   #8
kağanulaş

Ben avukatlık sınavını destekliyorum, ayrıca fiilen avukatlık yapanların da sınava tabi tutulmasını istiyorum. Dünyanın hemen hemen her yerinde bu böyle. Daha doğrusu, hukukun, mahkemenin ve avukatlığın önemli olduğu ülkelerde böyle. Kimse bizim gibi nasıl girdiği ve ve nasıl mezun olduğu belli olmayan, verilen hukuk eğitiminin ve hatta akademik personel diye istihdam edilen kişilerin hukuk bilgilerinin yeterliliği tartışılacak fakülteleri bitirip avukat olmuyor. Hem ciddi eğitimi var, hem ciddi stajı var bunların üstüne de sınavı var. Ayrıca öyle tek bir sınavla her türlü işi de yapamıyorsunuz. Sınav olsun, hem de bol bol olsun ki kimse ahkam kesemesen ben şöyle avukatım böyle hukukçuyum diye.

Ama derseniz ki sınavın objektifliğine, yeterliliğine ve avukatlık ünvanı elde etmiş olanlarla bundan sonra elde etmek isteyenler arasında doğurduğu eşitsizliğe itirazımız var sonuna kadar desteklerim. Yine de bir yerden başlamak lazım. İyi sınav yapılmıyor diye hiç olmasın demek bana doğru gelmiyor. ÖSS başarılı, eşitlikçi, ölçücü bir sınav değil, ÖSS kalksın herkes üniversiteli olsun demek gibi birşey bu.