Mesajı Okuyun
Old 17-09-2006, 18:03   #5
Jeanne D'arc

(Sayın Av. Can Doğanel'in ilk mesajına cevaben yazılmıştır. Ancak ikinci mesajına da şamildir.)

Sayın Av.Can Doğanel,

Olayda müdahalenin men'i davası ile sadece ve sadece inşaatın durdurulmasını ve kal'ini sağlayabilirsiniz. Ancak bu, soruna kesin çözüm getirmeyecektir. Sonuçta bir arsa ve bunun üzerindeki mülkiyet hakkını somutlaştırmak (üzerine ev yapmak) isteyen iki paydaş var. Binanın kal'i ile davacı paydaş ev yapmaya başladığında bu sefer diğer (davalı) paydaş aynı davayı açıp-aynı şeyleri talep edecektir ve bunda haklıdır da.

Kararınızda yer alan "Yerleşmiş Yargıtay İçtihatlarına ve aynı doğrultudaki bilimsel görüşlere göre payından az yer kullandığını ileri süren paydaşın sorununu el atmanın önlenilmesi davası ile değil, kesin sonuç getiren taksim veya şuyun satış yoluyla giderilmesi davası açmak suretiyle çözümlenmesi gerekmektedir." ifadesi ile aynı hukuki mantık ile müdahalenin men'i yerine izale-i şuyu davasını tavsiye etmiştim. Amacı, davayı kazanmak değil; soruna kesin çözüm bulmak olarak hedeflediğimden. Benim yanlış anladığım veya naklettiğim bir şey varsa düzeltmeye açığım. Tıpkı sorudaki olayda müşterek paydaşın müdahalenin men'i davası açma hakkının olup-olmadığı noktasındaki tereddütümün yanlış olmasını kabullendiğim gibi.

(Siteye evden girdiğimden gerek kitap ve gerekse Yargıtay içtihatlarına buradan ulaşma imkanım yok. Sadece hukuk mantığım ve teyidini yapma imkanım olmayan mevcut bilgimle cevap veriyorum. Ortaklaşa fikir yürütme ve bilgi-fikir teatisi ile doğruya ulaşılabilir diye düşünmüştüm.)

Saygılarımı sunarım.