Mesajı Okuyun
Old 11-08-2006, 20:20   #74
Av.Engin Özoğul

Bireysel kötüye kullanımlara yol açabilir diye genel savunma-mücadele yöntemlerinden vazgeçilemez. Sanırım şu ana kadar üzerinde tartışmasız ittifak olan nokta kayıtların saklanmasına ilişkin düzenlemelerin getirilmesi. Anayasa Hukuku Hocalarının da bahsettiği bu. Ayak üstü seçiyorsunuz dediğiniz demeçlerde altını çizdiğim iki husus var. Bunlardan ilki kayıtların alınmasının hukuka uygun olduğu ikincisi ise kayıtların kötüye kullanılmasının engellenmesi. Yani temel görüşleri kendime uygun olarak kesip biçtiğim yok.

Sistemden doğabilecek ihtimaller üzerinde hareket edemeyiz. İleride rejim değişir vs. gibi ihtimallerle hareket edersek doğru kararlar veremeyiz.

Ben de sanki Sayın Ergin üstadıma karşı bir tutum içindeymiş gibi görünmekten rahatsız oldum. O yüzden bu yazı konuyla ilgili son mesajımdır.

Sonuç olarak kamusal alanda özel hayat korumasının sıfıra ineceğini bu nedenle özgürlük kısıtlamasından bahsedilmemesi gerektiğini, anayasa hukuku hocalarının da bu doğrultuda görüş bildirdiğini ve sistemin genel suçla mücadele ve önleyici faaliyetler açısından yararlı olduğunun ve olacağının resmi verilerle sabit olduğunu, mobese sisteminin salt suçluları izlemek için değil süphelilerin ve mahkumların kötü muamele görmemelerini sağlamak için izlenmelerini sağladığını, birimler arası iletişimi sağlayarak bilgiye hızlıca ulaşma hızlı iletişim vs. açısından yararlı olduğunu düşünüyorum.

Diğer tüm görüşlere de saygılıyım ve dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Farklı görüşlerin olması tartışma ve fikir alışverişi bakımından güzel. Mesela Sayın Ergin'in bahsettiği Anayasa Mahkemesi kararının bu sisteme etkili olamayacağını düşünüyorum fakat başka vakalarda kullanılmak üzere aklıma not ettim.

Saygılar