Mesajı Okuyun
Old 28-01-2010, 10:17   #3
Av.Ferahfeza

Adana'da bir yılda 3 bin 155 çocuk gözaltına alındı

Çocuklara uygulanan ağır cezalar ve işkence iddialarıyla gündem düşmeyen Adana'da 2009'da da tablo değişmedi. İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi'nin 2009 yılı raporunda Adana'da bir yıl içinde 13 ile 18 arasında değişen 3 bin 155 çocuk gözaltına alındı. Bu çocuklardan 299 çocuk tutuklandı.

54 çocuğun tutuklanma nedeni toplumsal olaylar. 48 çocuğa kolluk güçlerine taş attıkları ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçeleriyle toplam 203 yıl 3 ay 15 gün ceza verildi. 2009 yılında çocuk hak ihlalleriyle ilgili derneğe gelen başvuru sayısı ise: 62..
Raporda yer alan veriler şöyle:

* 62 hak ihlali şikâyetinin en büyük dilimini ‘polis otosunda ve emniyette çocuklara kötü muamele ve işkence’ şikâyeti kapsıyor.

* Yaşları 10 ila 17 arasında değişen 19 çocuk, dayak yediklerini, hakarete maruz kaldıklarını, silah dipçikleriyle dövüldüklerini sabaha kadar ayakta bekletildiklerini, yiyecek- içecek gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını başvurularında anlattı.

* Her çocuksa karakola götürülecek kadar ‘şanslı’ değildi. H.Ö ve M.A, bu iki çocuk yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Polislerin arasından geçerken beni eyleme katıldığım gerekçesiyle sopalarla döverek gözaltına aldılar. Arabada dövmeye devam ettiler, karakola götürüleceğimi düşünürken nerede olduğunu bilmediğim portakal bahçesine götürüldüm. .. yere yatırıp silah dipçikleriyle vurmaya başladılar.”

* Raporda Temmuz 2009’da kolluk güçlerinin rastgele sıktığı plastik merminin 14 yaşındaki S.K’ya isabet etmesi sonucu sağ gözünü kaybetmesine ve polis otosunun 16 yaşındaki N.B.’ye çarpmasına da değinildi.

* Çocuk Cezaevi olan Pozantı Cezaevi’ne götürülmesi gereken çocukların Kürkçüler E Tipi Cezaevi’ne götürülüp akıl almaz işkenceler uygulandığını kaydeden raporda; altı kişilik ranzalarda 13 kişi yatıldığı, ellerinin ıslatıp plastik borularla ellerine vurulduğu, sağlık sorunlarıyla ilgilenilmediği anlatıldı.

* Bir çocuğun söyledikleri şöyle: “Bizi adli tutukluların içine atarak, ‘bunlar terörist istediğinizi yapabilirsiniz dediler. Hem hakaret ettiler hem dövdüler.”

* 48 çocuğa kolluk güçlerine taş attıkları ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçeleriyle toplam 203 yıl 3 ay 15 gün ceza verildi.

‘Çocuğumun kafasında dikişler vardı’
İşkence gören çocuklardan U.D.’nin babası Nezir Daşkan çocuğuna uygulanan işkencelerle ilgili olarak ‘oğlumun kafasında dikişler vardı gördüğümde’ dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, görüşe gittik. Orda çocuğun Pozantı’dan Ceyhan’a götürüldüğünü öğrendik. Oraya gittik. Gözlerinde morlar vardı. Kafasında dikişler, saçları kesilmiş. Dedim, ‘Oğlum bu ne?’, ‘gardiyanlar dövdü’ dedi bana. Cezaevinde isyan çıkmış, çıkan seslerden dolayı gardiyanlar yedi çocuğa işkence yapmışlar. Hepsinde izler var. Çocuğum daha 16 yaşında. Oraya girmesi bile hatayken 16 yaşında bir çocuğa böyle işkence yapılması utanç verici. O çocuk şu an bir esir ve bir esire böyle muamele yapılmaz.”

İSMAİL SAYMAZ Radikal
28/01/2010 08:26