Mesajı Okuyun
Old 30-05-2009, 19:58   #4
rıza

Alıntı:
Yazan Hukukçu55
Sayın Rıza,

Geçici 1. madde ile 2008 yılına kadar tahsil edilmemiş borçlar da değişen sorumluluk kapsamına dahil ediliyor. Ben 2000 yılının 10. ayında hissemi devretmişim o anki geçerli mevzuata göre sorumluluğum yok iken 9 yıl sonra yapılan düzenleme ile sorumlu duruma geliyorum. Nerde kaldı kanunların geriye yürümezliği ilkesi. Bu tebliğde yazıldığı gibi usule ilişkin bir değişiklik değil esasa doğrudan etkili bir düzenlemedir. Çünkü borcun doğduğu ANDA Bir Borçtan sorumlu olmayan kişi sonradan SORUMLU DURUMA GETİRİLMEKTEDİR. Ancak düzenleme yasa hükmü ile yapıldığından tek yol idari yargı organlarınca Anayasa Mahkemesine konunun götürülmesindedir. Konuya ilişkin gelişmeler var ise lütfen paylaşalım. Dostlukla kalın,,,

Sayın Hukukçu55;

Komedi -2 -

Modern hukuk devletlerinde temel yasalar, insanların yaşam tarzı içerisinde, bu tarzı garanti altına alan yasalardır. Bugüne kadar söz konusu toplumlarda süregelen mutabakat bu tarzın nasıl, hangi boyutlarda garanti altına alındığıdır. Gerek partiler gerekse toplum bir mutabakata varmıştır. Burada önemli olan toplumsal mutabakattır.

Hukuk devleti özelliği içerisinde yaşamayı ana kanunları ile benimsemiş, bu benimsemeye karşın, bunun gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen toplumlar geri kalmış toplum veya ülkelerdir.

Hukuk devletinin tanımına, genel anlamda modernize olmuş topluluklar girer. Elbette ki bu tamın içerisine İslam Cumhuriyeti tanımıyla, İslam hukuku ile yönetim biçimini seçmiş ülkeler veya devletler girmemektedir. Bunun yanında Krallık Devleti tanımını seçmekle birlikte yönetim biçimini ve sağlanan haklar bakımından birçok ülkede olduğu gibi sağlanan hukukun üstünlüğü ile vatandaşların hak arama özürlüğü ve yaşam tarzı tam anlamıyla garanti altına alınmıştır. Bunlara Monako, İngiltere, Japonya ülkelerini örnek verebiliriz. Bu ülkelerde ülkenin prensi, kralı sembolik olarak ülkelerin başına bulunmakla birlikte, sağlanan bireysel yaşam tarzı garantisi birçok ülkelere de ilham kaynağı olmuştur.

Gerek 1982 Anayasası gerekse söz konusu Anayasadan önceki 1924 ve 1961 Anayasaları Türkiye Cumhuriyeti’nin temel yasalarıdır. Bu yasaların değişemeyen maddeler içerisine hukuk devleti tümcesi mevcuttur. Peki, bu anlatımlar ışığında nedir hukuk devleti? Ne ifade eder?

İşte size test…

Sorulan sorulardan en az onüç tanesine olumlu düşünce beyan ediyorsanız hukuk devletisiniz.

Ülkenizde yargının karara bağlanması yıllarca sürer mi?
Ülkenizde yıllarca süren ve sonuca bağlanan kararlar ile tarafların kayıpları veya hakları tam anlamı ile karşılanır mı?
Ülkenizde yargının bağımsızlığı var mıdır?
Ülkenizde yasal uygulamalar kişiden kişiye değişir mi?
Ülkenizde özgürlükler sınırsız mıdır?
Ülkenizde eylemlerin değil, düşüncenin suçu var mıdır?
Ülkenizde yaşayan insanların hukukun üstünlüğüne güveni tam anlamıyla sarsılmış mıdır?
Ülkenizde seçimle gelen yöneticilerin yasal güçlerini kullanarak toplumu istediği biçime ve şekle getirme çabası, eylemi veya hakkı var mıdır?
Ülkeniz ana kanunlarında sadece hukuk devleti tümcesinin yazılı olması yeterli midir?
Ülkeniz ana kanunlarına aykırı yasa ve kanun maddesi var mıdır?
Ülkenizde yaşayan insanların yasal hakkını kullanma veya kullandığında başına birçok işlerin açılacağı tereddüdü tam anlamıyla yerleşmiş midir?
Ülkeniz ana kanunları ile güvence altına alınmış yaşam tarzlarının tam anlamıyla sağlanmadığına ülkenin yöneten, idare ve yargı erkini eline bulunduran kişiler veya kurumları ile dile getirmesi ne anlama gelir?
Ülkenizde yaşayan insanların her istediğini yapma hakkı var mıdır?
Ülkenizde eğitim ve din özürlükleri tam anlamıyla sağlana bilmiş midir?
Ülkenizde yasal yetkiler ile toplanan vergilerin veya işlemlerin bireysel zenginleşme yolunda kullanıldığı inancı yerleşmiş midir?
Ülkenizde iyi niyetli vatandaşlar Kanunlar ile korunmuş mudur? Yoksa pişmiş tavuğun başına gelen onlarında başına gelmiş midir?

Kanımca sizinde başınıza testte sorulan sorulardan biri gelmiştir…

Bu genel anlatım ve şikayetim için affınıza sığınarak konuyla ilgili gelişmeleri paylaşmak dileği ile...

Bir varmış bir yokmuş…

Zamanın birinde ülkenin 10.000.000 dolar borcu varmış. Borcu olan ülkenin ekonomi sorumlusu borcu ödemek ister. Borcu olan ülkeye tam 10 milyon dolar gönderir. Gel zaman git zaman borcu ödediği ülke yetkilisi arar…

“ Bize borcunuz yok efendim. Bu parayı iade ediyoruz.” Der

Borcu olan ülkenin efendisi talimat verir. Araştırın. Gerçekten borç daha önce ödenmiştir. Sevinir ve gelen parayı borcu olan başka bir ülkeye gönderir.

Dikkat: Anlatılan tamamı ile gerçektir. Bakmayın siz masal gibi anlatıma.

Herkese sağlık ve mutluluklar dilerim.