Mesajı Okuyun
Old 21-06-2007, 16:47   #57
Av.İbrahim Tuna

Mutlu

Babam Ankara-Çubuk'lu , ben Ankara-Merkez'de doğup büyüdüm.Tabi yoğun bir Ankara kültürü alarak..."Misket"i, "Hidayda"yı nerede duysam kanım kaynar. "Doğduğun yer değil, doyduğun yer..."derler ama insan doğup-büyüdüğü, çocukluğunun geçtiği yerleri daima özlüyor ve unutamıyor...Bendeki Ankara sevgisi ve özlemi büyük oranda bundan kaynaklanıyor galiba.Bir ara çocuğumun adını bile "Ankara" koymayı düşünmüştüm. Sonra çocukla alay ederler diye vazgeçtim.Benim, Ankara'nın en çok sevdiğim yerleri daha çok babamla vakit geçirdiğimiz mekanlar.Çünkü babamı on yıl önce kaybettik. Bu açıdan İzmir'de doğup büyüyenlerin de İzmir'i daha çok sevmelerini anlamak mümkün.Bir de nedense insanların alıştıkları ve yetiştikleri kültürden bir şekilde kopmaları halinde edindikleri yeni ortamlara negatif gözle bakma gibi bir eğilimleri var.Halbuki o kültürün de kendi içinde (bölgesel, iklimsel, geleneksel...)doğruları ve değer yargıları var. (Çürük elmalarsa her toplumda olabilir.)Kim ne derse dersin; ille de Ankara!Caaaanım Ankara, yaşama gözümü açtığım toprak!
Ankara bir kültür şehridir.Özellikle Büyük Tiyatro'yu çok severim.(Estetik yönüyle ve tarihsel boyutuyla sevdiğim binalardandır Büyük Tiyatro. Ankara Palas, Ankara Valiliği ve Büyük Tiyatro'nun içindeki avizelere ve atmosfere hayranım.)Öğrencilik yıllarımda sinemaları, resim sergilerini daha iyi takip ederdim. Ancak Ankara kültürel olanaklardan veya Kızılay'dan ibaret bir şehir değil.(Kızılayı da çok severim!)Ankara'nın kuru ayazından mı sıkıldınız;Güdül'e gidip Belediyeye ait tarihi Güdül Konağı'nda bir yemek yeyip ısınabilirsiniz. (Doğu'nun Iğdır'ı neyse Ankara'nın Güdül'ü de odur.)Ankara'nın kavurucu-kuru yaz sıcaklarında mı şikayetçisiniz;Kızılcahamam Ormanlarına gidip yayla serinliği yaşayabilirsiniz.(Bu arada biri de benim için Kızılcahamam'ın ünlü köftecisi-kime sorsanız bilir-Yaşar Usta'nın yerinde köfte yesin ve Kızılcahamam'ın bazlama dükkanlarından -eve götürüp ısıtıp yemek üzere- bazlama alsın)(Lütfen!) Ya da Çubuk-Karagöl'de romantik bir pikniğe veya Karagöl'ün mütevazı tesisinde yenecek güveçte balığa ne dersiniz?(Ancak son gittiğimde Çubuk-Karagöl yolu biraz kötüydü.-Taşlı-)
Ankara'nın tüm olanaklarına ve stresine doymuş biriyim. Ama yine de Ankara benim "Kıymetlim"dir.