Mesajı Okuyun
Old 08-12-2014, 17:22   #87
Av. Erdem Akçay

Avukatın bilgisayarından dosya silinmesi yine;

Alıntı:
Yalnızca dosyaların bilgisayardan silinmesi halinde de, avukatın dosya saklama yükümlüğüne saldırılması, zarar verilmesi nedeniyle aynı yaptırımın uygulanabileceğini düşünüyorum.

Tabii silen kişi stajyer değil avukat ise, staj listesinden silinme değil, disiplin cezası verilecektir.

Bilgisayar, sizin bilgisayarınız olduğu için ayrıca TCK md. 244/2 gündeme gelecektir. Silinen verileri, bilgisayarın sahibi olan avukatın dışında birinin oluşturmuş olmasının bence önemi, bu halde yoktur. Sizin bilgisayarınız ile bürodaki diğer bilgisayarlar arasındaki fark ise verilere erişime yetkiden kaynaklanmaktadır.

Özetle bence:

1- İşgören ya da stajyer avukat sizin bilgisayarınızdan veri silerse, kopyalarsa disiplin cezası ve TCK 244/2,

2- Erişim yetkisi verilmiş bürodaki diğer bilgisayarlardan veri silerse, kopyalarsa sadece disiplin cezası(bir önceki mesajımda belirttiğim ayrık durum hariç),

kuralları uygulanmalıdır.

Etik açıdan yanlış olduğunu önceki mesajımda kinaye ile belirtmiştim. Hukuki açıdan ne olur sorusuna bu yanıtı vermeye çalıştım.