Mesajı Okuyun
Old 06-09-2014, 17:31   #71
av3524

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Daha önce bir avukat meslektaşımız işten ayrılınca(üstelik uyarmamıza rağmen) kendi yazmış olduğu bütün dilekçelerin içinde bulunduğu klasörü bilgisayardan silmişti. Neden böyle yaptığını sorduğumuzda, "Benim yazdığım dilekçeler olduğuna göre, almam normal" demişti.

Yakın zamanda büromuzda staj yapan 2 stajyer meslektaş da aynı şekilde klasörleri silip gitmişler(bugün öğrendim).

Soru şu: Staj yapılan ve/veya işgören avukat olarak çalışılan bürodan ayrılırken daha önce yazılmış olunan dilekçelerin silinmesi etik midir? Bu dilekçeler aslında kime aittir? Büroya mı, yazana mı?

Herkes yazdığı dilekçenin bir kopyasını alma hakkına sahiptir. Bu husus konu dışıdır.

Anket açtım. Yorum yapmak istemeyen, anketi işaretlerse sevinirim.

Kesinlikle etik olduğunu düşünmüyorum. Bir büroda sıfatı her ne olursa olsun bulunan kişi isteği ile ve karşılığında bir kazanımı olduğu için oradadır, beklentisini bulamamış olabilir. Bu kişinin olduğu yere zarar vererek ayrılmasını gerektirmez.Oluşturulan dosyalar, yazılan dilekçeler büronun işi gereği oluşturulmuş olup kişi gitse de büroya aittir. Özellikle anlaşmazlıkların çözümü (ben mesleğimizin bu yönüne çok önem veriyorum özelde kişi genelde toplum huzuru ve gelişmesi için önemlidir)ve hak arayışının mesleğimizin temel taşlarını oluşturduğu düşünülür ise bu davranışın çok vahim olduğu daha iyi görülebilir.