Mesajı Okuyun
Old 25-01-2007, 02:57   #11
Av. Can DOĞANEL

Sn. ragıp,
Aracın kendisi veya ticari plakası hasılata katkı sağlarsa da söz konusu olan hattın, dolmuşun ve ticari plaka sahibinin borcudur. Lokanta da hasılat haczi yapsak gündelik giderler günlük satışlardan doğan KDV, ücretlilere ödenecek ücret ve prim kesintileri vs. ayrıldıktan sonra net hasılat haczedilmektedir diye biliyorum. Hattan gelen hasılat derken borçlu hat sahibinin cebine girecek olan net hasılat haczedilecektir. Ticari plakaya sahip olmak veya dolmuşun kendisi elbette ki bir hasılat elde edilmesi için zorunlu unsurlardır. Tıpkı lokanta gibi.. Lokanta var diye hasılatını niye haczedemeyeceğiz onu da ben anlayamadım. Eğer hat başkasına kiralanmış ise (belediyenin izni ile) buradan alınan kira gelirine de elbette haciz konulabilir. Bu arada hasılat haczinde icra müdürünün nasıl haciz yapacağını gerçekten bilmiyorum. Muavin koltuğunda bir icra müdürü gerçekten ilginç olurdu.. Benim anlatmak istediğim teorik olarak ancak hattan gelen ve hat sahibinin cebine giren net gelirin haczedilebileceğidir. Pratikte nasıl olur bilmiyorum.