Mesajı Okuyun
Old 05-10-2016, 12:48   #1
Av.Harun B.

Varsayılan Kamulaştırma işleminin tapuya şerh edilmemesi ve bedelinin ödenmemesi sonucu mağduriyetlerin çözümü nasıl olmalıdır ?

Merhabalar sevgili meslektaşlarım.

Müvekkilim 2016 yılında bir tarla satın alıyor. Tarlayı alırken tapu kayıtlarını inceliyor. Tapu tamamen temiz gözüküyor. Satış yapılıyor. Ancak tarlaya gidildiğinde tarla üzerinden elektrik nakil hattı geçtiği görülüyor.

Konuyla ilgili araştırmalar sonucunda 2007 yılında elektrik dağıtım şirketinin mahkeme kararı ile kamulaştırma yaptığı ancak bu kararı tapuya şerh ettirmediği gibi bedelini de eski tarla malikine ödemediği anlaşılıyor. Şuanda elektrik dağıtım şirketi değişmiş ancak halen kamulaştırma bedeli ödenmemiş.

Müvekkilim tarla üzerine işleri gereği bir takım yapılar yapma niyetinde ancak tarladan geçen elektrik direkleri engel oluyor. Müvekkilimin istediği bu fiili durumu ortadan kaldırmak.

Kamulaştırma işleminin tapuya şerh edilmemiş olması bu işlemi geçersiz kılmaz, bu bir gerçek. Kamulaştırma, cebri icra ve miras gibi hükmen tescil hallerinden birisidir.

Ancak benim yaklaşmak istediğim nokta, kamulaştırma bedelinin ödenmemiş olması üzerinden bir çare bulabilir miyim? Müvekkilimin derdi bu fiili durumu aşmak.

Nasıl bir yol izlemem gerektiğine bir türlü kara veremedim, sizce hukuki nitelendirme nasıl yapılmalı ?