Mesajı Okuyun
Old 08-10-2007, 20:29   #63
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Çay ve sigara mevzuu hakkında da yazmak istiyorum. Bu inanılmaz derece çirkin, yargılamanın mehabetine aykırı ve disiplin suçunu oluşturan bir davranıştır.

Bazı çocuk zeka oyunlarında vardır hani, aşağıdaki resimdeki tuhaflıkları bulun : Buzdolabında kedi, yatak üzerinde ayakkabı vb. absürdlükleri çocuklara buldururlar. Mahkeme salonunda içilen, avukat masalarında boy gösteren çay bardakları bana bu oyunları anımsatıyor.

Dinlenmek maksadıyla iki duruşma arasında verilen çay molasında, avukatları da bırakmayıp onlarla hasbıhal ederek çay ikram eden yargıçlarımız da var. Burada aslolan mütevazilik, eşitlikçi bakış açısı ve dostane yaklaşım. Ancak öte yandan duruşma devam ederken ve hatta diğer meslektaşlar sırasını beklerken içilen çaylar da var ki, görmek bile acıtıyor doğrusu. Bir tarihte böyle bir tabloyla karşılaşmış ve kapıda afallamıştım, sıramı beklemek üzere oturmak için yönelmem gerekirken ayakta kalakalmıştım. Bu şaşkınlığıma duruşmanın inzibatından sorumlu olan kişi gülümseyerek "siz de alır mısınız, çaylar şirketten" şeklinde karşılık vermişti. Teşekkür edip reddetmeminse manidar bulunduğunu, ne yazık ki sanmıyorum.

Saygılarımla...