Mesajı Okuyun
Old 17-12-2020, 14:10   #732
Av.Duygu Işık Behrem

Suzan Defter - Ayfer Tunç ; İki ileri bir geri okuma serüveni! Alışana kadar zorlayıcı gelse de alıştıktan sonra belli bir ritme kavuşuyor, keyifli hal alıyor. Ayfer Tunç, Türkiye için önemli bir yazar. Dile hakimiyetine, akıcı üslubuna ve seçtiği temalara, mekanlara, insanları yaratımına her defasında hayran oluyorum. Sanırım tüm kitaplarını okumak istediğim yazarlar arasında, 2021'i de Ayfer Tunç'lu geçiririm gibi geliyor.

Aziz Bey Hadidesi - Ayfer Tunç
; Uzun zamandır okuduğum en tatlı ve hüzünlü kitaptı, herkese tavsiye ederim. Melankolik ama tatliş bir hikaye.

Kalemimin Sapını Gülle Donattım - Ferhan Şensoy ; Edebi bir beklenti içinde olunmadan okunmalı. Ustanın 25 yaşına kadarki hayatından bazı kesitlerin biyografik görünümü haylaz bir dille anlatılmış diyelim. Eğlenceli, keyifli ama canımı sıkan bir kaç bölüm de olmadı değil! Bazı bölümler aşırı kompleksli geldi. Bir de aklıma bir mıh gibi kazınan s.521 'deki bir kaç cümleyi unutamıyorum, hala tüylerimi diken diken ediyor. Okuyunca bu kadar akıllı bir adam nasıl böyle bir söz eder diye sinirlerim bozuldu ve hatta nedendir bilmem (kuvvetle muhtemel hayal kırıklığımdan) bu satırları okuduğum o gece uzun süre uyuyamadım! Ben mi gereksiz düzeyde hassasım yoksa insanları gerçekten anlamayı hala mı beceremedim bilmiyorum.

Tanrının Çocukları - Mary Doria Russell; Bu kitap uzun seneler önce okuyup uzun süre etkisinde kaldığım ve önemli bilimkurgu edebiyat eserleri arasında yer alan "Serçe" isimli kitabın 2. kitabı. Çok uzun seneler sonra çevirisi dilimize kazandırılmış. Tanrının Çocukları'nda yine çok etkileyici yanlar olmakla birlikte, Serçe'deki tadı alamadım hatta son bölümlerini okurken çok zorlandım, son sayfaları ve bazı bölümlerini 'bitse de gitsek' içsesi ile okudum!

Okumaya ayıracak vakitlerimiz bol olsun!