Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 15:29   #11
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Dr.Cem Hekimbaşı
Sn.toz,

'kazuistik' ne demek? TDK sözlüğünde 'kazu-' ile başlayan sözcükler arasında

kazulet = kocaman
kazurat = dışkı

var, sözünü ettiğiniz şey yok. Açıklarsanız, öğrenirim; çünkü yazınızdan bunu çıkarsama olanağı da yok. Tek anladığım Türkçe olmadığı. Hangi dilden olduğunu bile anlayamadım.

Saygılarımla,
Bu mesajınızı yeni gördüm ve inanın ki okuyunca çok güldüm ve aslına bakarsanız şu an gülmeye de çok ihtiyacım vardı;bu itibarla katkınıza teşekkür ederim. 'Kazuistik yasal düzenleme'denilince tüm hukukçu arkadaşlarımızın bildiği gibi kanun veya yasal düzenleme metni hazırlamanın bir yöntemi anlaşılmaktadır.Yasalar hazırlanırken ya değişen zaman ve koşullarda rahatlıkla uygulanabilecek şekilde çerçeve bir yasal düzenleme yöntemi seçersiniz veya yasal düzenlemenizi katı ,uygulanacak olayları tek tek saymak yöntemiyle hazırlar ve böylelikle kanun uygulayıcısının hareket alanını daraltırsınız.Yani Kazuistik yasal düzenleme bir yöntemdir ve bu yönteme göre hazırlanan yasalar ve diğer yasal düzenlemeler,her somut olay öngörülmeye çalışıldığı için ayrıntılıdır ve çoğunlukla iyi bir yöntem olmadığı için hukukçularca kabul görmemektedir.Çok ayrıntılı yazıldığı için değişen zaman ve koşullara uyarlaması güç olmaktadır.Özetle esnek değildir,Çerçevesi dardır ve olaylara uygulaması çok zordur.