Mesajı Okuyun
Old 24-07-2002, 11:46   #8
Admin

Milli Eğitim'i istisna tutarsak sanırım bu kadar uzun süre kepenkleri indiren bir başka sektör daha yoktur. Türkiye'nin en önemli sorunlarının adalet ve eğitim sistemi ile ilişkili olduğu düşünüldüğünde en az tatil yapması gereken bu 2 sektörün en fazla tatili yapıyor olması oldukça düşündürücü.

Adli Tatil'i adli personelin tatili için gerekçe yapmamak gerektiğine inanıyorum. Dünyanın her yerinde her meslekten insanlar tatil yapmaktadır ama hiçbir yerde "işyeri" kepenkleri indirmemektedir. Dolayısıyla Adliyenin kapısına kilit vurmadan da adli personele tatil yaptırmak elbette mümkündür.

Sağlık hizmeti almak için hastanaye gittiğinizde "Tıbbi Tatil nedeniyle 5 Eylül'e kadar kapalıyız" yazısına duyacağımız tepki neyse, adalet aramak için Adliye'ye gittiğimizde de aynı tepkiyi göstermememiz gerektiğini düşünüyorum.

Lütfen "acil mevattan davalar zaten tatilde de görülüyor" cümlesinin arkasına sığınmayalım, hepimiz bu işin içindeyiz, bu davalara adli tatilde sadece duruşma günü verildiğini ve nöbetçi hakimin de sadece duruşma günü verip, esas hakimin karar vermesi için duruşmaları bir gerekçe yaratıp Adli Tatil sonrasına attığını gayet iyi biliyoruz.. Kazayla karar alsanız, bu defa da kararın yazılması için tatil sonrasını bekliyorsunuz. Dolayısıyla şu bir gerçektir ki, davanız mahiyeti ne olursa olsun teorikte olmasa bile pratikte mutlaka "tatile" giriyor.

Saygılarımla,