Mesajı Okuyun
Old 28-05-2015, 16:55   #7
alperyldrm

Gelişmeleri anlatayım,
Ticaret mahkemesi yüzde 15 teminatla "icra dosyasına yatan paranın alacaklıya ödenmemesi" hususunda tedbir kararı verdi, kararı icra müdürlüğüne ibraz ettim.

Bu arada müvekkil tüm hesaplarına haciz konulmuştu. Sonra icra dosyasına talep açarak " icra dosya borcunun kapak hesabının yapılmasını, toplam borca karşılık teminat mektubu ibraz edeceğimi, teminat mektubunun paraya çevrilmesi yönündeki tüm taleplerin ticaret mahkemesi kararı gereği reddedilmesini, tüm dosya borcu icra dosyasına depo edildiğinde, dosyadaki tüm hacizlerin kaldırılmasını" talep ettim.

İcra müdürlüğü önce hacizlerin kaldırılmasına ben karar veremem dedi, sonra bağıra çağıra teminat mektubu ibraz ettim ve hacizlerin kaldırılması kararını aldım.

İcra mahkemesine de, " tüm dosya borcu icra dosyasına depo edildiğinden ve ayrıca ticaret mahkemesi kararı bulunduğundan dolayı takibin durdurulmasını" talep ettim, talep sonucunu bekliyorum.

Bence de icra mahkemesi "ben sadece şekle bakarım" mantığından sıyrılarak çok açık olan bu meseleyi çözmesi gerekmektedir.

Benim olayımda, çekin keşidecisinin yapmış olduğu paraf gerçek. Ama zaten bu keşideci savcılık beyanında " ben bu çekleri bankadan iade aldım, benim eski çalışanım yani alacaklı benden bu çekleri" çaldı demiştir. Ama çekin keşide tarihi üzerinde yapmış olduğu değişikliği ve parafı savcılıktan gizlemiştir.

Biz de yaptığımız araştırmada, son cirantanın keşideci olan ilişkisini, hatta son cirantanın bankalardan keşideci adına para tahsil ettiğini, keşideci adına evrak teslim ettiğini tespit ettik. Yani keşideci ile ciranta arasındaki ilişki çok açıklıkla ispatlanıyor. Keşideci de bunu savcılık beyanında açıkça ifade etmiş.

Sonuç olarak şayet çek üzerinde ciron var ise, o çeki mutlaka senden önce cirosu bulunan kişiden almak zorundasın. Olayımızda her ne kadar son cirantadan önce bizim ciromuz olsa da son ciranta kalkıp "keşidecinin bana borcu vardı, bu çekleri bana verdi" diyemez. Keşideciden alacaklı isen ve bu çeki keşideciden almış isen arada benim ciromun olmaması gerekmektedir.

Savcılık ifadesinde son cirantanın nasıl ifade vereceğini çok merak ediyorum.