Mesajı Okuyun
Old 08-03-2012, 09:33   #9
Av. İlknur Sezgin Temel

Eğitimin 4+4+4 şeklinde yeniden yapılandırılmaya çalışılmasını Yeni Şiddet Yasası kadar önemsiyorum, hatta daha da önemli buluyorum.

Sn. Fatma Şahin'in TSK ile bazı protokoller yapmasını, cinsiyet ayrımcılığı içeren türkülerin eğitimlerden çıkarılmasını, askerlere haftada bir gün birkaç saat toplumsal cinsiyet eşitliği dersi verilmesi adımlarını olumlu ancak yetersiz buluyorum. Asker ocağı Toplumsal Cinsiyet'i öğrenmek için geç kalınmış bir alandır bana göre. İçselleştirmenin pek de mümkün olamayacağını düşünüyorum.

Yıllardır, her ortamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitiminin ilk okullardan başlaması gerektiğini savundum. Şiddet yasası olay olup bittikten sonra ve tehlikenin varlığı halinde el koyabilecektir olaylara, oysa tıpkı koruyucu hekimlik gibi düşünülmeli burada. Mühim olan dimağları daha gençken eğiterek şiddet uygulamaz, eşitlikçi, demokratik, sorgulayan bir zihniyete kavuşmalarını sağlamak.

4+4+4 tasarısının içeriğini bildiğimi söyleyemem. Ancak medyadan duyduklarımı yorumlayabiliyorum. Kız çocuklarının okullaşması yönünde ciddi bir geri gidiş, çocuklarını pazarlayanların yolundaki taşların kaldırılması, çocuk gelinlerin artacak olması, cehaletin körüklenmesi olarak görünüyor bana daha ilk karede.