Mesajı Okuyun
Old 18-01-2011, 13:28   #1
Sefa Öner

Kitap Üniversite Müfredatı Ve Öğrenemediklerimiz

Değerli Avukatlar Ve Stajyer Arkadaşlarım.

Bu konuyu açmamın asıl sebebi henüz stajım devam ederken bilgi sahibi olmadığım kanunların sürekli karşıma çıkması ve çalıştığım iş yerinde ki yoğunluk sebebiyle de bu kanunlara gerekli önemi verememem.
Değerli avukatlar ve stajyer arkadaşlarım üniversite müfredatı nın nasıl olması gerektiği her zaman tartışma konusu olmuştur ben okurken de böyleydi hala da böyle. Üniversite de aldığım eğitimi yadırgamıyorum her bir konu çok önemli mesleki açıdan da hayati olduğunu biliyorum.Asıl yadırgadığım üniversitede gördüğümüz konuların dışında bu kadar kanunla karşılaşmam ve bilgi sahibi olmamanın verdiği hayal kırıklığı ve üzüntü.Mesela iş kanunu çok iyi bilmeme rağmen sosyal güvenlik hukukuyla ilgili hiçbişey bilmemem yine maddi ve manevi tazminat konusunu çok iyi bilmeme rağmen sigorta kanunuyla ilgili bilgi sahibi olmamam bu arada elbette kendimce çok iyi bildiğimi düşünüyorum yoksa bahsettiğim her konu kendi içersinde nerdeyse koca bir evren ve daha öğrenmem gereken nice bilgi var.
Aslında bu yazıyı okuyan değerli meslektaşlarıma soracağım birkaç soru olacak.İlki sizlerin mesleki yaşantısında yine aynı şekilde sorunlarla karşılaştığınızı tahmin ederek bu sorunları nasıl hallettiniz yani iş kanunu bildiğinizi farz ederseniz sosyal güvenlik hukukunu alıp baştan sona okuyup çalıştınız mı ? (çünkü kimi kanunları öğrenebildim demek bile aylarını alabiliyor insanın)ikincisi yine aynı soruyla alakalı nasıl bir yöntem izlediniz bu kanunları öğrenebilmek için kolay bir yolu var mı ?
Bu arada son olarak hangi kanunlarla ilgili bu sıkıntıyı paylaştığımı yazıp sizlerden tavsiye isteyeceğim. Özellikle Sosyal Güvenlik Hukuku ve Uyuşmazlıklar, Kadastro Kanunu Ve Tapu İptali Terkini , İmar Kanunu, Sigorta Hukuku Özellikle Trafik kazalarında Maddi Manevi Tazminat Hesabı ve bu konuda sigortanın durumu.Bu kanun alanlarıyla ilgili çok ağır ve kapsamlı olmamak kaydıyla şimdilik tavsiye edebileceğiniz kitap yazar varsa eğer paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.