Mesajı Okuyun
Old 06-09-2011, 11:35   #13
giles

Alıntı:
Yazan Avbelgin
merhabalar meslektaşlarım;
öncelikle konu ile ilgili emeklerinize sağlık.
ben hiç ortaklıktan çıkarılma davası açmadım.%25-%25 iki ortak var,üçüncü ortak %50 hisseli.biz % 50 hisseli olanı çıkarmak istiyoruz.kendisi şirketi zarara uğratıyor,diğer ortaklardan habersiz üretimler yapıyor.haklı neden bulabiliriz çıkarılmaya ilişkin sanırım.asıl sormak istediğim husus,payın devrine karar verildiğinde ortaklıktan çıkarılana payı oranında ödeme yapılıp yapılmadığı hususu?mahkeme ödenmesine mi karar veriyor yoksa devir mi sadece?bu davanın prosedürünü ve sonuçlarını paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler..

herkese merhaba

aynı türde bir olayla bende ilgileniyorum ve dava açmak üzereyim. edindiğim bilgilere göre payın değeri belirleniyor ve gerçek değer üzerinden çıkarılan ortağa ödenmesi gerekiyor. bunun içinde bilirkişi incelemesi şart. şirketin malvarlığı yoksa veya çok borçluysa herhalde nominal değer üzerinden payın değeri belirlenir kanısındayım.

benim sormak istediğim ise dava açmadan ortaklar kurulu kararı alıp (3/4 ile) noter kanalı ile çıkarılmasını istediğimiz ortağa göndererek kesinleştirebilirmiyiz? yoksa mutlaka dava mı açmalıyız?