Mesajı Okuyun
Old 22-05-2007, 18:46   #1
Av.Özgür Özlem Öngel

Varsayılan Avukatlık Mesleği Nereye Doğru Gidiyor?

Mesleğe adım atalı 2 yıl oluyor.
Bu nedenle, mesleğe "başlamanın" zorluklarını henüz unutmamış olanlardanım. Üstelik, "bu devirde" mesleğe başlayanlardanım!
Bundan 10 sene önce avukatlık yapmakla, bugün avukatlık yapmak arasında büyük fark var anlatılanlara bakılırsa. Herşeyden önce, ticari ilişkilere neredeyse tamamen bankacılığın hakim olması, kredilerin ve kredi kartlarının yaygınlaşması, ülkenin genel sorunu olan "emmi-dayı ilişkileri" yoluyla avukatlıkta haksız rekabet...
Böylece bir taraftan geliri düşen avukatların neredeyse iş dilenir hale gelmesi; 150 YTL'ye alınan boşanma davaları; işi alabilmek için asgari tarifedeki avukatlık ücretinin müvekkille "kırışılması", uzunca direndikten sonra çareyi bir başka avukatın yanında çalışmakta, KPSS'ye girip memurluğa "kapağı atmak"ta, Hakimlik ve Savclık sınavına "bel bağlamakta" bulan avukatlar... Öbür taraftan, her nasılsa yazıhaneyi açar açmaz birçok kurumun avukatlığını alıp sonra telefonda "çekte vade tarihini nereye yazacağız" diye soranlar, ayda 500.000 YTL kazanıp(!) bunun keyfini(!) çıkaranlar, ve her ne hikmetse, baro yönetimlerinde en çok sözü dinlenen pek azınlıktaki avukatlar...
Bir başka tarafta da TV'lerde yarışma programlarına katılıp en basit soruyu bilemeyip "gazete-kitap okumaz mısınız?" sorusuna "ben üst düzey bir aileden geliyorum, bu nedenle gece hayatında bulunmam gerekiyor; eh, haliyle gazete-kitap okumaya vakit kalmıyor" diye "cevaplayanlar"(!)... -Kenan Işık'ın yüzünde maalesef alaycı bir tebessüm belirmişti-

Bunların zorunlu sonucu olarak da avukatlık mesleğinin itibarının derinden zedelenmesi; bıçak parası alan doktor, derste örgü ören öğretmen, rüşvet alan polis ... dururken avukatın adının "üçkağıtçı"ya çıkması...
v.s... v.s...

Siz değerli meslektaşlarımın görüşlerini merak ediyorum:
Avukatlık mesleğini nasıl bir gelecek bekliyor?
Meslektaşların elde ettikleri gelirler arasındaki fark onların kalite farkını mı yansıtıyor; öyleyse bu fark nereye kadar gidecek? Bu farkın giderek artmasına müdahale edilecekse ne yapılmalı; varsa Baroların bu konuda sorumlulukları neler? Haksız rekabet nasıl engellenir?

Saygılarımla...