Mesajı Okuyun
Old 04-09-2009, 19:23   #17
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Sayın meslektaşım açıkçası benim kafam karıştı.İki durum söz konusu.

1- Dava açmadan İşverenin işe daveti yeni bir icap mıdır? Böyle kabul edersek tarafların yeni bir sözleşme akdetmeleri gerekir.Bu halde aldığımız kıdem tazminatını iade etmeme sonucunu doğurur.Yeni bir sözleşme imzalamanın müvekkil için sakıncalı sonuçları nelerdir? Yeni akitten kısa bir süre sonra işveren yine akdi feshedilebilir.

Sayın Aybüke Kağan;

Bu bir icap olarak kabul edilebilir evet. Ama sizin ihtarınıza cevaben olan bu durum, kabul olarak da nitelenebilir. Siz işverenle anlaşabilirseniz zaten sorun yok. Yeni bir iş akdi de yapılabilir, iş akdinin kesintisiz devam ettiği de kararlaştırılabilir.

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
2-İşe iade davası açtığımızı varsayalım işveren zaten işe davet etmiş,bu durumda hukuki yarar yokluğundan dava reddedilmez mi?

İşe iade davası açmanızı önermemin sebebi, işverenle bir uyuşmazlık yaşarsanız iş güvencesinden yoksun kalmanızı önlemekti. İşveren işe başlatırısa, dava reddedilse de kaybınız olmaz, hatta siz de vazgeçebilirsiniz davadan zaten. Keza dava, hukuki yarar yokluğundan reddolmaz. Bu yönde kararlar var.

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Ya da bu davada işe iade davetine işçinin uyması nedeniyle eski akdin devam ettiğinin tespiti istenemez mi?

İşe iade davasında tek şey talep edilebilir: Feshin geçersizliğinin tespiti. İşe iade ve boşta geçen süre ücreti de, feshin geçersizliğine bağlanan sonuçlardır.

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Dava açılmadan işe davete ilişkin yargıtay kararı varsa ekleyebilirseniz sevinirim.

Ben bugün baktım ama Kazancı'da ve Legalbank'ta benzer karara rastlamadım.

Saygılar,