Mesajı Okuyun
Old 21-07-2008, 00:08   #26
Alican MERT

Bende Doğu Akdeniz Hukuk Öğrencisiyim.Düzensiz öğrenci olarak 1. sınıfı bitirdik.Yukarıdaki yazılanları okudum.Öncelikle şunu belirteyim bir arkadaş bayağı ateşli bir şekilde bizim burada paralı okumamızı ve bir çok kişinin sırf parası olmadığı için bu haktan mahrum kaldığını belirtmiş.Ancak bu arkadaşın sorunu bizimle değil tüm dünyada var olan gelir adaletsizliğiyle olabilir.Ama böyle düşünmesi gerçekten üzücü.Çünkü arkadaşın tabiriyle bizler iyi hocalardan iyi eğitim alıyoruz o ise alamıyor.Ama bu işi az çok bildiğini farzediyor ve soruyorum akademisyen olmak kolay mı ve bölümünüz hukuksa.Kötü akademisyen olamaz.Yükselmesi mümkün değildir.Arkadaş öncelikle kendi hocalarına haksızlık etmiş.Neyse daha çok şey yazıp ne bu arkadaşın canını ne de okuyan başkalarınıncanını sıkmak istemem.

Vakıf üniversitesi olduğundan dolayı halen parayla diploma aldığımızı düşünen arkadaşlara yanıt olarak kısa bazı olaylar anlatmak istiyorum;

Dekanımız Turgut Turhan bize çok güzel bir açıklamada bulundu.Dedi ki; " Buraya gelen hocalarınızın bir çoğu günü birlik ya da kısa süreli geldikleri için sizin durumunuzu ve yapınızı anlamazlar.Onlarda sizi derslerine girdikleri yerlerdeki öğrenciler gibi görürler ve sizden aynı performansı beklerler." bu bizim ne kadar zorlandığımızı gösteren bir olay.

Roma hukuku dersimize giren Erkan Küçükküngör hocamla bir sohbet esnasında geçen olayı yazıyorum;"Biz Ankara'da hangi dersi işliyorsak hangi konuyu anlatıyorsak burada da aynısını işliyoruz.Kesinlikle bir fark yok.Ve sizde gayet başarılı bir şekilde üstesinden geliyorsunuz."

Ve en kesin kanıtı paraının doğu akdenizden mezun olmaya yetmediğine dair gelin yoklama listelerine bakın.Ben gördüğümü söyleyim 2007kayıtlıların sınıfında 2003lü ve hata kimi derslerde daha önceki kayıtlıların ders aldığı oluyor.Para ile geçilseydi bunlar burada olmazdı diye düşünüyorum.Ayrıca boğaz köprüsünden geçmiyorsunuz ki parayla geçesiniz.Üniversite okuyorsunuz.

Bende atıp tutarım şu üniversite şöyle ya da böyle.Ama yaşayıp okunmadığı sürece laf olsun torba dolsun diye insana yakışmayacak özellikle hukukçuya hiç yakışmayacak laflardan sakının.Adaletin temsilcisi olarak hakim olacak arkadaşlarda bu önyargı ne kadar adalet sağlar.

Bu arada bende yukarıda yazıldığı gibi DAÜ'Lü arkadaşlarla buluşup tanışmak isterim.Güzel bir paylaşım ortamı oluşur.Artık önümüzdeki dönem fakülte kafeteryasında bir buluşma düzenleriz.Saygılarımla..