Mesajı Okuyun
Old 03-09-2006, 14:11   #9
Erica-arborea

Yeni Fikir Herkes bu denyim yaşamalı derim...

Lisede Ankara'da, şimdi ise üniversitede İzmir'de olmak üzere tam 5 yıl geçirdim yurtlarda. Bu yıl da kalmam gerekecek galiba. 6. yılılm olacak yani. Bu konuda konuşacak kadar tecrübeye sahibim gibi görünüyor.
Büyük şehirlerde olmasından kaynaklı olarak çok iyi yerlerde kaldım sanıyorum, diğer illerdekilere nazaran. Ancak her yurdun kendi içinde sorunları olabiliyor elbet. Lisedeki yurtta, lise olmasından dolayı disiplin sorunu vardı tabi ki ama üniversite yurdu olmasına rağmen bu soruna sahip yurtlar da yok değil ne yazık ki. Adam gelmiş bilmem kaç yaşına, kendisine "saat onda neden yurtta değildin?" gibi sorular sormaktan çekinmiyorlar hala. Olacak artık, yavaş yavaş gelişiyoruz gençlere güven konusunda. Geleceğin bizlere emanet olduğunu kabul etmeleri zaman alacak elbet.
Temizlik konusuna gelince... Şimdilerde birçok yurtta bu konuda sorun yaşanmıyor. Çarşafların değiştirme günleri var, katlar her gün temizleniyor, yemekhane kontrolden geçiyor. Sadece odaların temizliği öğrencilere kalıyor ki, güvenlik açısından zaten odadakilerin bunu yapması daha sağlıklı. Hem bu kadarını da devlete yüklemek ayıp olmaz mı?
Durumun bahsettiğim gibi olmadığı yurtlar için öğrencilere söyleyebileceğim tek şey ise şu: Memnun olmadığınız düzeni değiştirin arkadaşlar. Odaları zaten kendiniz temizlemelisiniz. Katların, yemekhanenin ya da kişisel olmayan her alanın temizliği ile ilgili şikayeti, bizzat idareye, sizi kaale almadıklarında ise bi üst kuruma iletebilirsiniz ki iyi de yaparsınız. Hem işini yapmayanlar ihtar alır hem de siz sadece kendiniz için değil birlikte kaldığınız arkadaşlarınız için de iyi bir şeyler yapmış olursunuz. Yok ben etliye sütlüye karışmam diyorsanız, o zaman siz bilirsiniz. Yalnız böyle davrandığımız için gelişemiyor geliştiremiyoruz, bunu unutmayın.
Bunların dışında söyleyebileceğim tek şey ise bu deneyimin yaşanması gerektiği. Klasik laflar olacak ama gerçekten öğreniyor insan paylaşmayı, yardımlaşmayı filan... Umarım işe yarar bilgiler sunmuşumdur.