Mesajı Okuyun
Old 17-04-2008, 15:34   #1
zacura

Mutsuz Bir Avukatın Ortalama Geliri...

Öncelikle herkese selamımı iletmek isterim; bu benim ilk mesajım ve kafam oldukça karıştığı için böyle bir soruyu forumda başlık olarak açıyorum.

Kendimi tanıtıyım, İstanbul'da özel bir üniversitenin hukuk 1.sınıfında okuyorum.Devlet üniversitelerinin işletme, siyaset bilimi, uluslararası ilşk. gibi bölümlerine puanımın yetmesine rağmen hukuk alanını seçtim.bunun sebepleri arasında hukukun çok geniş bir alana sahip saygın bir meslek olması ve birazda ailede hukukçu olmamasından kaynaklanan bir hukuk ilgisinin olması yatıyor.Hukuka girmeden önce bana " hukuk bölümü okursan 40 küsur mesleği yapabilirsin, hukuk okuyan işletmeyi de yapar, avukatlar çok iyi kazanıyor, çok rahat yaşarsın...vb.." gibi cümleler sarfettiler.Şunuda belirtiyim, okulda da derslerim oldukça iyi.(burs alamasamda.)

Fakat dün gece internette geniş çaplı bir araştırma yaptıktan sonra bana bu
söylenenlerin özellikle avukatların gelirleriyle alakalı olanların biraz abartılı olduğunu gördüm.Açık konuşayım, benim beklediğim aylık gelir ortalama 6 ila 10 milyar arasındaydı.fakat şunu gördüm ki bazı avukat maaşları 750 ytl ye kadar iniyor.Dün gece saat 6'ya kadar bu konu üzerinde kafa yordum, "acaba yanlış yerdemiyim, zor ve parasız bir hayat beni mi bekliyor, işletme okusaydım daha mı iyi olurdu?.." gibi düşüncelerlen...

Sizden ricam, buradaki profesyonel hukukçu büyüklerimden, acaba ben yanlış yolda mıyım, ilerde büyük bir hayal kırıklığı mı yaşayacağım, bir avukatın gerçekten de tatil yapmaya fırsatı olmaz mı.. bu kafamda beni yiyip bitiren sorulara derman olmasıdır.oysa ki ben çok hevesli bir şekilde bu işe başlamıştım ve derslerimi de çok seviyordum.

şimdiden çok teşekkür ederim, sağlıcakla kalın...

(bir soru daha : acaba bir avukat, işletmeci olabilir mi ya da avukat iken ticaret ile ilgilenebilir mi?...bu arada özel olarak avukatlık mesleğinin yapılmasından bahsediyorum,kamuda değil...)