Mesajı Okuyun
Old 13-09-2006, 16:28   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Yasaya atfınıza teşekkürler.. Endişe ve yorumlarınıza katılıyorum.

İlave olarak acaba

ifadesi "Cumhuriyet Savcılığına başvuramaz" veya "başvurmuşsa savcılık takipsizlik verir" olarak yorumlanabilir mi bunu da düşünmek lazım.

Bu metin bana cep telefonları hırsızlığına dair Cumhuriyet Savcılığının devreden çıkarılmasına ilişkin bir metin olarak değil, ilaveten "Kurum"un bu başvurular için yetkili kılındığı bir metin olarak gözüktü.

Madde gerekçesi ile belki durum biraz daha netleşebilir ve aslında kanun koyucunun amacı da hakikaten savcılığı devre dışı bırakmak olabilir ama bu amaçlanmış bile olsa bu cümle tek başına bu şekilde yorumlanabilir mi, bu bana biraz tartışmalı geliyor..

Ancak Sayın alisuat ve Sayın alifatih'in değerli katkılarıyla en azından uygulamada yorumun böyle olduğunu öğrendik, o yüzden katılımda bulunan herkese çok teşekkürler.

Selamlar,

Az önce Şişli Adliyesi'ndeydim. Bir savcı arkadaşıma konuyu sordum. Uygulamanın bu adliyede de aynı olduğunu belirtti. Ayrıca bana bir adet matbu Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verdi.

Tarayıcımı çalıştıramadığım için ilgili bölümü yazacağım. Yazdığım bölüm dışında 5392 Sayılı Kanunun 25 d maddesi aynen yazılmış ve "Kurum Bölgemiz için Dünya Tic.Merkezi-Yeşilköy adresinde oluşturulmuştur." denilmektedir.

"02.07.2005 Tarihli 5392 sayılı Telsiz Kanunu'nun 25/ d maddesi gereğince şikayetçinin çalındığını iddia ettiği cep telefonunun elektronik bağlantısının kesilmesi ve delil elde edildiğinde C.Başsavcılığımıza bilgi verilmesi için evveliyatla Teletomünikasyon Kurumu'na başvurması gerektiği anlaşıldığından iddia hakkında CMK'nun 172 .maddesi gereğince kamu adına şüpheli ve olay hakkında KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI'NA;

Müştekiye telefonunun aramalara kapatılması için Telekomünikasyon Kurumu'na müracaat etmesi gerektiğinin bildirilmesi"

Evet çalıntı telefonlarda son durum bu...Aynı odada bulunan ve son tayinlerle Karadeniz'den bir ilden gelen diğer 2 savcı da geldikleri yerde uygulamanın böyle olduğunu belirttiler.

Sayın Admin'in haklı eleştirilerine ben de katılıyorum. Sayın Savcılara da şunu sordum:"Adli kovuşturma yetkisi Savcılıktan alınıp bir kuruma nasıl verilir?" Onlar da haklısınız dediler. Zaten Kurum da cevaben "Biz telefonu konuşmaya açar kapatırız. Delil toplamak bizim işimiz değildir" şeklinde cevaplar vermekteymiş...

Ancak mevcut durumdan bütün savcılar memnun görünmektedir. Çünkü binlerce çalıntı telefon dosyasından kurtulmuş olmaktadırlar. Onları dinleyince de hak vermemek elde değil doğrusu...Arkadaşım "Edirne'de görevdeyken, bazı telefon dosyaları klasör kalınlığında oluyordu. Evden kardeşimi getiriyordum İMEİ numaralarını karşılaştırmak için" dedi.

Alıntı:
ifadesi "Cumhuriyet Savcılığına başvuramaz" veya "başvurmuşsa savcılık takipsizlik verir" olarak yorumlanabilir mi bunu da düşünmek lazım.

Sayın Admin savcılar maalesef böyle yorumlamaktadır.Ancak yağma suçları ile ilgili aynı yöntemin işlemiyeceğini ifade edebilirim.

Saygılarımla