Mesajı Okuyun
Old 18-05-2011, 22:23   #1
nejan

Varsayılan Avukatlık hizmeti artık hayır işi olarak mı yapılıyor? Çok Düşük Vekalet Ücreti ile Dava Alan Avukatlar

Değerli meslektaşlar, elatmanın önlenmesi davasında, dava harcının malın değerine göre nisbi olduğu herkesçe malumdur. Tavsiye niteliğindeki avukatlık ücret tarifelerimizde ise bu davalarda dava değerinin %15 i, en az 2.500TL alınacağı belirlenmiştir. (Balıkesir Barosu tarifesinde bu şekildedir) Bu konuda açılacak davalarda dava harcının çok yüksek geldiği bu forumda daha önceden dile getirilmişti.
Birkaç gün önce bir müvekkil dairesindeki haksız kullanım sebebiyle başvurdu. Kendisine haksız elatmanın önlenmesi davası açılması gerektiğini, dava harcının gayrimenkulün bedeline göre nisbi olacağını, ancak davayı açarken, kısmen düşük gösterebileceğimizi ve bilirkişi tarafından belirlenecek bedele göre harcın tamamlanabileceğini belirttim. Vekalet ücretinin ise gayrimenkulün bedeline göre tarifede belirlenen miktarda olduğunu belirttim. Tabii doğal olarak(!) bu durum müvekkilin bütçesine uymadı. Bu duruma hiç şaşırmadım ama beni şaşırtan, müvekkil iki gün sonra davasını %2 den daha az bir avukatlık ücretine başka bir avukatlık bürosuna verdiğini söyledi. Yani tarifeye göre alınacak bedelden ödenecek verginin dörtte biri civarında bir rakama alınmış dava. Hayretler içinde kaldım. Görüştüğü ikinci hukuk bürosunun da buna çok yakın bir rakam söylediğini duyunca, avukatlık hizmetini meslektaşlar hayır için yapmaya başladı ve bu meslektaşlardan hayır işi diye vergi alınmıyor da benim mi haberim yok diye düşünmekten kendimi alamadım.
Değerli meslektaşlar, yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla…