Mesajı Okuyun
Old 11-11-2008, 21:21   #13
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
GENELGE 2001/8

1136 Sayılı Kanuna 4667 sayılı Kanunla eklenen 56. maddesi "Avukatlar veya Avukatlık Ortaklığı başkasını tevkil etme yetkisini haiz oldukları bütün vekaletnamelerini kapsayacak şekilde bir başka avukata veya avukatlık ortaklığına vekaletname yerine geçen yetki belgesi verebilir. Bu yetki belgesi vekaletname hükmündedir" hükmünü içermektedir.

Yönetim Kurulumuzun 22.06.2001 tarih ve 176-3 sayılı kararı ile tüm barolarımız için örnek oluşturacak "Yetki Belgesi" ekte sunulmuştur. Bu belge vekaletname hükmünde olması sebebiyle 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 27. maddesi gereğince "Vekalet Pulu" yapıştırılması zorunludur.

Yetki Belgesi; vekaletname örneği ile birlikte sunuluyorsa, ayrıca bu vekalete pul ypıştırılması dayanak olması nedeni ile zorunlu değildir.

Sayın Kağan Ulaş'ın mesajı ve alıntıladığı genelge gayet açık. Açıkçası ben de bilmiyordum, hatta her yetki belgesi için ayrı ayrı düzenleme yapmak ve her bir adedine de ayrı ayrı pul yapıştırmak gerektiğini düşünüyordum. Bu durumda tüm vekaletnamelerin dökümünü alıp, yetki belgesine "ekli listedeki vekaletnameler" şeklinde çıktı eklemek mümkün...(Aslında yetki belgesi icat olunmadan önceki toplu vekalatnamelerin dayanak kılınarak çıkartılan ikincil vekaletnamelerdekiyle aynı durum). Dahası yetki belgesi vekaletnameyle birlikte sunulduğunda, yetki belgesine ayrıca pul da yapıştırmayacağız...

2001/8 no.lu genelge. Unutmayalım, unutturmayalım

Teşekkürler!