Mesajı Okuyun
Old 10-05-2011, 07:26   #2
dogukansavas

Sayın Ömer Günay;

İlk başta geç gelen cevap için özür dilemek istiyorum.

1. 14.02.2011'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı tarihi (mükerrer resmi gazete değilse) bu tarihten önce alınmıştır ve her hangi bir sorun yoktur. Fakat aynı tarihli bir karar mükerrer RG de yayınlanmışsa bu halde de kanımca problem yoktur, çünkü BK kararlarının yazımı ve imzası bir günde bitmez. Bakanlar çeşitli günlerde imzaya devam edip tamamlarlari o halde Başbakan'ın bu imzasının bu tarihten önce atılmış olması mümkün ve geçerlidir.

Sorunuzun ana amacı Başbakan'ın imzasının sahte olup olmadığı ise bu halde tabii ki de inceleme yapılması ve iptal gereklidir.

Ama benim anladığım kadarıyla sormak istediğiniz soru şu: Bakan'a verilen vekaletin başlangıcı ile Başbakan'ın fiili olarak Türkiye'de bulunduğu tarih çakışırsa bir yetki çakışması mümkün müdür? Bu soruya kanımca olumsuz cevap vermek istiyorum. Zira vekaletin amacı ülkenin Başbakan'ın yürütmesinden ayrık kalmamasıdır, bu halde vekalet tarih şartı ile başladığı gibi Başbakan'ın yurtdışında olması ile (yahut yürütme işlemini makamından yürütemeyecek durumda olması - uçak, gemi vs üzerinde- ) geçerlidir.

2. Bu sorunuzun cevabı ise evet geçerlidir. Zira vekalet bir yetki transferi olmayıp, kişinin yetkilerini kendi elinden başkasına geçmesi değildir. Burada vekalet bir ek yetkidir. Başbakan halen asli yetkisini devam ettirebilir. Hatta Başbakan, ülke dışından da bu yetkiyi bertaraf edecek ek yürütme işlemlerinde bulunabilir, yurt içine doğru.