Mesajı Okuyun
Old 21-02-2018, 09:40   #1
keenlemyekün

Mutsuz Basit Yargılamada Delil Gösterilen Belgenin Ön İncelemeden sonra dosyaya sunulması

Sayın meslektaşlarım selamlar.
Sulh hukuk mahkemesinde bizim davalı vekili olarak takip ettiğimiz bir dosyamız bulunmakta.

Biz cevap dilekçemizin ekleri arasında açıkça ruhsat deliline dayandık. Ancak uyapta sorun olduğu için cevap dilekçesinin ekinde sunamadık. Ön inceleme duruşmasında sunmak için süre istediğimde ise hakim "ön inceleme duruşması yapılıyor artık delil sunamazsınız" şeklinde sözlü olarak talebimi reddetti.

Biraz içtihatlara baktım. İlk kez delil olarak belirtilmesi ile ilgili kararlar buldum. Ama zaten delil olarak dayanılmış bir belgenin dosyaya sunulmasına ilişkin karar göremedim.

Davanın reddedilmesi açısından söz konusu ruhsatı sunmamız hayati derecede önemli gözüküyor. Tensip zaptında da cevap dilekçesinin ve delillerin sunulması için 2 haftalık süre verilmiş. Ancak ihtarat kısmında sadece "cevap dilekçesinin sunulmaması halinde iddiaları tümüyle reddetmiş sayılacağınıza" deniliyor. Yani delillerin sunumuyla ilgili bir süre verilmemiş. Kaldı ki biz verilen sürede cevap dilekçesini sunduk.

Bir de şöyle bir durum var bu dosyanın yakın zamanda keşfi yapılacak. Keşif esnasında bu delilleri dosyaya sunsam sakıncası olur mu acaba?
Teşekkür ederim.
Saygılarımla.