Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 03:58   #3
Nuriye Değer

Sayın Konyalı;
Sorum yanlış anlaşıldı sanırım. Hata bende soruyu yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde yazmam gerekirdi. Ayrıca sizi yada başka meslektaşlarımı kızdırdım yada kırdım ise özür diliyorum.
Soruda geçen " gereksiz vekalet ücreti"nden kastım, yanlış husumet yöneltmemek, davayı pasif husumet düşecek kişilere yöneltmek içindi.
Ayrıca forumlarda gördüğümüz gibi pek çok konuda yanlış cevaplar okuyoruz. Adli hata ilk başta yanlış dava dilekçesi ile başlar. Hepimiz hukuk fakültesi mezunuyuz. Hukuk fakültesini bitirmekle hukukcu olunmuyor. Yanlış dilekçeler emek,zaman ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Birçok davada husumet düşmediği halde davalılar arasında gösterilen taraf kendini aklamak için çaba sarf etmektedir. Hangi avukat müvekkiline , ben dava dilekçesini yanlış yazdım,davalı olmaması gerekeni davalı yaptım, onun hakkında açtığımız dava husumet yokluğundan reddedildi, sen ona vekalet ücreti ödemek zorunda kaldın diye izahatta bulunmuştur. Hatta dahada vahimi dava husumet yokluğundan reddedildiğinde yeni dava için zamanaşımı yada hak düşürücü süre de geçmiş ise sorumluluğu kabul edip bunu müvekkiline anlatmış, faturayı kendine çıkarmıştır.

Sigorta konusunda tecrübem yok ama kendi soruma kendim yanıt vereyim ; Davalılar olarak sürücü ve araç malikini gösterebilirim. (2918 sy 85 işleten, B.K 41 sürücü)kaza tespit tutanağında karşı tarafın aracının sigorta adı ve poliçe numarası vardır. Onu da davalılar arasında gösterip maddi tazminattan poliçe limiti ile müştereken ve müteselsine sorumlu tutabilirim. 2918 sy 88. maddesine göre zaradan müteselsil sorumluluk vardır. Faizi sigorta şirketi için dava tarihinden, diğer davalılar için ise olay tarihinden itibaren talep etmeliyim.Değer kaybı muhtemelen poliçe kapsamında değildir. Kaskoda sözleşmeye dahil edilebilirse de ZMMS da davalı sigortadan istenmemelidir. Tespit yaptırıp dava açmadan karşı tarafın sigortasına ihbar edersem maddi zararımı ödeyebilir.Ödemezse de temerrüte düşmüş olur. Faiz başlangıcında lehime olur. Davayı kısmi açıp sonradan alınacak rapora göre olay tarihinden itibaren iki yıl geçmeden ıslah da edebilirim.

Sorumu yazdığıma pişman oldum. Site yöneticilerinden foruma açtığım konunun forumdan kaldırılmasını rica ediyorum.
Sevgi saygı ve selamlar...