Mesajı Okuyun
Old 20-06-2008, 01:49   #37
üye15469

Soru

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Sayıyorum;

Türk dili ve Edebiyatı (Aynı konuları bundan önce neredeyse 5-6 yıl gördük)

İnkılap Tarihi (Aynı konuları daha önceki öğretim hayatmızda 2 yada 3 kere görmüştük)

Roma Hukuku ( Medeni Hukuku ve Borçlar Hukukunu zaten görüyoruz)

İktisat (İktisatçı olmaya niyeti olduğunu sanmıyorum hukuk öğrencilerinin)

Türk Hukuk Tarihi (1640'ta yaşamış birinin Mirasını taksim ederken kullanacağımız ölçütlere ne gerek var zaten, Miras Hukuku göreceğiz. Kaldı ki aynı done; THT dersinde görülen hukuk türleri için de geçerli)

Hukuk Başlangıcı (Biz zaten hukuka başladık. Ne gereği var böyle bire dersin genel kültür haricinde)

İngilizce(O kadar basit bir ingilizcenin hukuk alanında hiç bir şeye yaramayacağına adım gibi eminim)

Bu araya Bilgisayarı da koyabiliriz. Daha önceden hiç bilgisayar tecrübesi olmamış birinin zaten çoğu fakültede hocanın bile sallamadığı bir bilgisayar dersinde elle tutulur fazla bir bilgi edineceğini sanmıyorum. Ama yinede bu bilgisayar dersine bir virgül koyuyorum; çünkü gerçekten yararlanmış olanlar olabilir.

Sayın Oğuzhan Dayar,
bu fikirlerinize kesinlikle katılmıyorum. İlk olarak Türk Dili ve Edebiyatı ve İnkılap Tarihi derslerinin lisede gösteriliş tarzı ile üniversitede gösteriliş tarzı aynı şekilde değildir. Ayrıca üniversiteye gelmiş bir öğrenci dilini doğru düzgü kullanamıyorsa bu durumda ortada bir sorun var demektir. Bu sorunun çözüm yolu da aynı konuları tekrar göstermektir. İkinci olarak iktisat bence sadece hukuk öğrencilerinin değil tüm üniversite öğrencilerinin hakim olması gereken bir alan çünkü bu konular günlük hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta. Roma Hukuku ve Türk Hukuk Tarihi derslerine gelince bu konuları bilmeden hukuk hakkında yapılacak yorumlar bugünkü sorunların kökenini bilmeden sadece günümüze bakarak soruna çözüm bulmaya çalışmak gibi bir saçma bir duruma sürüklenmemize sebep olacaktır. Ayrıca günümüzde bilgisayar programlarına hakim olmamak ve İngilizce bilmemek bir hukukçu için ayıplanacak bir durumdur bence. Dolayısıyla bu fikirlerinize katılmak mümkün değil. Saygılar...