Mesajı Okuyun
Old 26-07-2006, 16:38   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Tav,

Peki aldığınız sonuç ne şekilde oldu?

Ben Eylül 2004'te bir tek dosya açmıştım. Ağır hizmet kusuruna dayalı olarak tam yargı davası. Ve zararımızın (faizini de hesaplayarak, mevduata ekleyerek rakam göstererek) bize ödenmesi istemini içeren, harcı da talep ettiğimiz tutar üzerinden ödenerek açılan, tüm unsurları ile tam bir tam yargı davası.

Yerel Mahkeme, şu gerekçe ile ve açtığım dava tam yargı davası değilmiş de (açıkça gerek "d.konusu", gerek "sonuç ve istem" kısımlarında tam yargı davası olduğu da yazılı olduğu halde) İPTAL DAVASI imiş gibi reddine karar vermiş:

"Davacının zarara uğradığını, en son sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 03.01.2004 tarihinde öğrendiğinin kabulü gerektiğinden, davacının bakanlar kurulu kararının yayım tarihi olan 03.01.2004 tarihinden itibaren 2577 s.lı yasanın 12.m.si uyarınca 60 gün içinde en son 03.03.2004 tarihine dek idarelere başvurması, ya da doğrudan dava açması gerekirken, bu süreler geçirildikten sonra, 29.06.2004 tarihinde ,uğradığı zararının ödenmesi istemiyle idarelere yapılan başvuru üzerine de 08.09.2004 tarihinde açılan davanın, süre aşımı nedeniyle esasının incelenme olanağı bulunmamaktadır.....açıklanan nedenlerle, davanın 2577 s.lı yasa m.15/1-b uyarınca süre aşımı nedeniyle reddine...vs"

Oysa bizim davamız tam yargı davası. Kararda da niye iptal davası imiş gibi red kararı verildiğine dair hiç bir gerekçe yok. İYUK.m.13/ilkte, süreler açıkça belirtilmiş, "eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka suretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halukarda beş yıl içinde idareye başvur, 60 gün içinde yanıt gelmez ise, 60 günün bitiminden itibaren dava açma süresi içinde (bir yıl) açılır"

Aynı zamanda 7 ayrı kuruma husumet yönelttiğimiz halde, davalı sayısı 4 e düşürülmüş, ancak bu da ara kararla tarafımıza tebliğ edilmedi, (bu arada davaya cevap dilekçelerinde de hiç bir davalı kurum, tam yargı davası açamazsınız diye karşı koymadı), kararla hasmın 4'e düşürülmesinin uygun görüldüğünü öğrenmiş olduk.

Temyiz ettik. Yukarıdaki nedenler ve sair nedenlerle...

Diğer sonuçların ne yönde alındığını merak ediyorum.

Saygılarımla...