Mesajı Okuyun
Old 07-06-2012, 08:44   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın Meslektaşlarım,

6 ay önce, 10 kişiden bir avukatla ilgili şikayet ve bu konuda hukuki yola başvurması yolunda yetki aldım.

Olay kısaca şöyle,

Meslektaşım, 10 işçinin, işçilik alacaklarını almak için işverene dava açmış, dava neticesinde, icraya gitmiş, ek davalar açılmış, fazla talep yüzünden şikayet davası açılmış .....Meslektaşım ile işçiler toplu olarak, 3 yıl önce anlaşma yapmışlar, meslektaşım işçilerden toplam 5.000,00 TL avukatlık ücreti üzerinden anlaşmışlar. İşçilerde parayı meslektaşıma ödemiş.

Davalar sonuçlanmış, işçiler parasını almış. Ancak işçilerin iddiasına göre, meslektaşım dava süresince kendilerini bilgilendirmemiş, ödeme anında da hiçbir hesap vermemiş, sadece alacağınız bu kadardır, deyip ödeme yapmış. Nihayetinde aldıkları paranın da çok az olduğunu da belirtmişlerdir.

Alıntı:
1- Müvekkillerin klasik iddialarına karşılık böyle bir iş alır mıydınız? Alırsanız ilk olarak ne yaprdınız?
Genellikle meslektaşlarımla ilgili şikayet, serzeniş vb. yaklaşım ve taleplerle gelen şahıs ve/veya kurumların işlerini takip etmiyorum (meslektaşımız, takip ettiği işle ilgili olarak "bu kadarı da olmaz, mesleğimizin itibarını beş paralık etmiş" dedirtmediği sürece) Almış olsa idim sizin izlediğiniz yolu izlerdim.

Alıntı:
2- Siz olsaydınız arar mıydınız? Yoksa verilen yetki gereği, direk işlem mi yapardınız?
Kesinlikle arardım. Bunun, mesleki bir refleks olması gerektiğine inananlardanım.

Alıntı:
3- Aldığım iş karşılığında, 6 ay geçmesine rağmen hala dava açmamamın hukuki sorumluluğu nedir?
Kanaatimce hukuki sorumluluk bulunmamaktadır zira öncelikle müvekkillerin iddialarının doğruluğunun araştırılması ve ardından yazılı bildirimde bulunma sürecini işletmişsiniz ki meslek etiğine ve sunulan hizmetin gereklerine uygun olan da bu yaklaşım tarzıdır.

Alıntı:
4- Baroya haber vermeden, mahkemeye yansıtmadan, bu işi dillendirmeden, kendi aramızda halledelim tarzında gönderdiğim ihtarnmame hatalı mıdır?
Birçok meslektaş, sizin yaklaşımınızdaki gibi bir usulü göz ardı ederek direkt müvekkillerinin talepleri doğrultusunda hareket ederdi diye düşünüyorum. İhtarname göndermenizi yerinde bir tutum olarak görüyorum.

Alıntı:
5- Avukatın müvekkilini dosya hakkında bilgilendirmesi konusunda gönderdiğim ihtarnameye cevap verilmemesi, herhangi bir evrağın gönderilmemesi ya da "ben ancak müvekkillerime hesap veriririm" tarzında bir cevap karşılığında ne yapmamı önerirsiniz?
Gösterdiğiniz ince davranışa meslektaşımızın da aynı incelikle -olumlu ya da olumsuz- ihtarname yoluyla yanıt vermesi gerektiği kanaatindeyim. Bunu "hesap sorma" olarak değil de meslektaş olmanın getirdiği "düşünceli bir davranış" olarak görmesi de kendisinden beklenmelidir.

Saygılarımla..