Mesajı Okuyun
Old 26-04-2007, 09:09   #2
Av.Duygu Keleş

Dağınıklık olmasın diye önce bizim köyde ki kişi ve olayları anlatmaktan başlayalım:Köyümüz Trabzon da merkeze bağlı 100 haneli 3 nüfuslu bir köyKöyde sadece 3 tane ninemiz yaşıyor.Onun dışındaki haneler fındık zamanı dolar.Bizim evde bunlardan bir tanesi.Bahsettiğim 3 ninem de babamın yengeleri ve 3 kardeş.Biri 90-biri 88-bir de 86 yaşında.Kendilerini köyün bekçisi ilan etmişler ve araba sesi duyduklarında yolunu kesip kim oladuğuna bakmadan,arama yapmadan köye girmeniz mümkün değil.

Artık başlayabiliriz.

Bizim köyde küçük bir bakkal var.Evet buraya kadar normal gibi görünüyor.Ama adı şaheser.TİRİLİM MARKETHiç bir manası yok.Köy halkı bu ismi verdi.))

Köyümüze yeni bir imam geldi.Yalnız bu arkadaş biraz agresif.Tüm ahali ilk başladığı gün köye gittik.Camide vaaz veriyor.Başladı kadınların açık giyinmesinden.Babamın ilk tepkisi,amcama dönüp "Eyvahhh,kesin bizim hanımla kızı gördü." Yandaki akrabalarımızdan biri "Eyvahh Bizim kızı gördü" vs vs.Herkes kendi üstüne alındı.Bu duruma sinirlenen babam vaaz sonunda hocayı kenara çekip:"Bana bak hoca efendi.Bir daha bizim köyün kadınları kızları için ileri geri konuşursan yakında sürerler seni köyden.Biz sosyetikbir köyüz.Alış ve değiştirmeye çalışma"demiş.Hoca bir daha ağzını açamadı.))

bizim köyün en renkli zamanları fındık aylarında olur.Fındıklar toplanmaya başladığında gece gündüz bir neşe bir curcuna alır yürür.Köy işlerinden haz etmeyen ben hadi fındık toplamaya dendiğinde fındığı koparmak yerine tüm dalı kökünden alark her seferinde bahçeden kovulmayı başarmışımdır.

Bizim öyle büyük bahçelerimiz yok ve işçiler gelir toplar fındığı.Bi sabah yine işçi bekliyoruz.Uzaktan gelenleri gördük.Ancak bitmiyorlardı.Geliyorlar,geliyorlar,geliyorlar.... Bitmiyor.İşçiler harmana geldiğinde her ağaca bir işçi düşüyordu ve tam 3 saatte toplama işi bitmişti.O sene fındıktan aldığımız parayı sadece işçi yevmiyelerine verdik.))

Fındık toplanıp kuruduktan sonra patos dediğimiz kabuğundan çıkarma işlemi vardır.Köyün girişinde bir büyük pusuya yatar ve patos aletini yakaladığı gibi köye getirir.Aksi halde günlerce gelmesini bekleriz.Sabahtan ertesi sabaha kadar tüm köy imece usulü herkesin harmanındaki fındığının patos edilmesine yardım eder.Bu sene çok renkli bir patos gecesiydi.Köye patos geldi herkes sıraya girdi.Babam evin önünde olduğu için önce bizimkini yapalım sonra devam ederiz dedi.Ama amcasının oğlu bağırmaya başladı.Babam bir türlü ikna edemedi ve amcasının oğluna kızdı.Adam bir den ağlamaya başladı ve söylenen söylene gitti.Neyse bizimki yapıldı onlarınkine sıra geldi babam çıkaramıyor adamı dışarı.Ağlıyor gelmem diye.Her olaydan bir espri çıkarabilmeyi başaran babişkom,bizim hocayı kolundan tuttuğu gibi mahallenin başına dikti."Bana bak hoca burda durup sabaha kadar tüm köyü okuyacaksın.Bunların hepsi delidir.(Hatta kendi tabiri ile bizim köyde bir horonluk deli var" baktık fayda etmiyor ben seni ev ev gezdirip içerden okuyacaksın.Tabi burda ağlayan amcam da dahil olmak üzere kahkahalar patladı.