Mesajı Okuyun
Old 09-01-2008, 02:07   #13
sunay

Uygulamada dilekçe yazarken yargıtay kararını ekleme konusunda zorunluluk hissi doğmuştu ki , iyiki bu konuyu başlattınız. İçimi dökmek isterim doğrusu. Gerçekten bazı durumlarda rahatsızlık derecesinde , bazı durumlardaysa yardımcı olduğunu düşündüm. Hatta sitede yargıtay kararlarına ulaşmanın daha kolay yollarının bulunmaya çalışıldığını görünce neden bu çaba diye düşünmeden edemedim. Elbetteki hukukçu arkadaşlarımızın çabası boşuna değildi. Gerçekten yargıtay kararları bizim hukuk sistemimizde önemli bir hal almış durumda. Bu durum insanı bazen kanunu yorumlarken umutsuzluğa düşürüyor. Böyle olmalı dediğiniz konu da dahi yargıtay kararı aramak zorunda olduğunuzu hissediyorsunuz. Tamam içtihadı birleştirme kararları bağlayıcı ama diğer yargıtay kararlarına da biz hukukçular bağlayıcılık getiriyoruz gibi görünüyor. Çünkü Hakimlere dava esnasında yargıtay kararları sunulmadan bu konuda yargıtay ne demiş diye baktıkları konular sınırlı olsa gerek. Oysa biz her dava için bir yargıtay kararı arıyoruz. Bizim hukuk sistemimiz EMSAL KARARlara dayalı bir sistem değil; sanırım bunu gözardı ediyoruz.
Sayın Armağana teşekkür ediyorum ; bu konuyu başlatmış olmasından dolayı.