Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 18:42   #1
advokat34

Varsayılan EŞİ ÖlmÜŞ Kadin Aİle Konutu Şerhİ Koydurabİlİr Mİ?

Tüm meslektaşlarımı saygı ile selamlıyorum. Yorumlarınızı almak istediğim iki konu;
1- Eşi ölmüş kadın, yıllardır yaşadığı ev için aile konutuna şerhi koydurabilir mi? (izale-i şüyuu sonucu evi sattırmaya çalışan üvey çocuğuna karşı, aile konutu şerhi veya intifa hakkı yoluyla evde devamlı yaşama hakkını kullanmayı isteyip bunun karşılığında kendi miras hissesinden bunun mahsubunu talep edebilir mi? Yani bu iki yoldan hangisi mümkün olabilir?)

2- Bir boşanma davasında koca, kadının boşanmayı kabul etmesi halinde oturdukları evin tapusunu vermeyi teklif ediyor. Ancak tapuyu kadının ismine değil çocukların ismine vermeyi şart koşuyor. Tapu müdürü, babanın henüz reşit olmayan çocuğuna hibe yapabileceğini ve tapu Kanununda buna ilişkin hüküm olduğunu söyledi. Fakat böyle bir durumda adına tapu çıkacak küçük için asgari bir yaş sınırı olduğunu ve bunun kaç yaş olduğunu bilmediğini söyleyince, gerek tapu kanunu gerekse tapu sicil tüzüğüne baktım ama böyle bir hükmü bulamadım. Bilgisi olan meslektaşlar paylaşırlarsa sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler.