Mesajı Okuyun
Old 01-05-2004, 22:30   #23
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Diyarbakır Kadın Merkezi (KAMER), Güneydoğu'da son yıllarda sık sık gündeme gelen namus cinayetlerinin önlenmesin ve ''Ölüm Fetvası''nın engellenmesi amacıyla çalışma başlattı.

Güneydoğu'da son yıllarda sık sık gündeme gelen namus cinayetlerinin önlenmesi, ''Ölüm Fetvası'' veren yerel otoritelerle görüşülerek, konunun hukuk çerçevesinde ele alınmasını sağlamak amacıyla bir süre önce hazırlanan ''Namus Cinayetleri Projesi'' çerçevesinde geniş kapsamlı toplantı düzenlenmesi için çalışmalara başlandı. Diyarbakır KAMER öncülüğünde hazırlanan projede, kız çocuklarının da okula gönderilmesi hedefleniyor.

KAMER Koordinatörü Nebahat Akkoç AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede namus cinayeti adı altında işlenen cinayetlerde ailelerin fetva aldıklarını tespit ettiklerini bildirdi.

Önceki yıl namus adına işlenen cinayetlerle ilgili bir proje yaptıklarını belirten Akkoç, çoğunluğu Diyarbakır olmak üzere bölgede bazı illerden 2000-2003 yılları arasında öldürülme korkusuyla toplam 23 kadının kendilerine başvurduğunu söyledi.

Akkoç, şöyle konuştu:

''Bunların hepsinde ortak olan şey, aileler bir sebeple kadını cezalandırmaya karar veriyor. Ama bunu bir şekilde birilerine onaylatıyorlar. Mutlaka bir şekilde aileler fetva alıyorlar.''

KADININ ÖLÜM KORKUSU

Namus Cinayetleri Projesi'nin KAMER'in projesi olmaktan çıktığını ve herkesin projesi olduğunu ifade eden Akkoç, Diyarbakır'da çok güzel bir güç oluştuğunu anlattı.

Akkoç, şöyle devam etti:

''Bir kadın sabah öldürülme korkusu ile merkeze geldiği vakit akşama kadar onun bütün resmi işlemleri tamamlanmış, bir yerde güvenliği sağlanmış oluyor. Valiliğin katkısı çok büyük. Bu nedenle bu yerel otorite değimiz kişilere, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu tanrının verdiği canı bir başkanının alma hakkı olmadığının anlatılması gerekiyor. Bu nedenle belki aralarında Prof. Dr. Süleyman Ateş'in bulunduğu bir toplantı düzenlenebilir. Bu talebimizi yazıyla valiliğimize ulaştırdım. Böyle bir toplantının çok etkili olacağını düşünüyorum.''

Akkoç, yapılacak toplantının çok geniş kapsamlı olmasını amaçladıklarını ifade ederek, ''Valiliğin katkısı büyük, ön ayak olursa toplantının çok etkili olacağına inanıyorum'' dedi.

''İMKANLAR ERKEĞE KULLANILIYOR''

Akkoç, ''Ölüm Fetvası'' ile ilgili konunun ele alınacağı toplantıda, kız çocuklarının eğitim-öğretime kazandırılmasının da ele alınacağını söyledi.

Halen bir çok ailenin çeşitli bahanelerle kız çocuklarını okula göndermemeye devam ettiklerini kaydeden Akkoç, şunları söyledi:

''Yapılacak toplantının kız çocuklarının okula gönderilmesiyle ilgili ciddi bir katkısı olabilir diye düşünüyorum. Kadınlar, kız çocuklarının okula gönderilmemesinde yoksulluğu öne sürüyor. Ancak erkek çocuklarını gönderiyorlar. Örneğin, 9'u kız, 1 erkek olan 10 çocuklu aile erkeği okula gönderiyor, 9 kızı göndermiyor. Var olan imkanını erkek çocuğu için kullanıyor.''

(aa)