Mesajı Okuyun
Old 28-09-2007, 17:20   #3
Elif Defne

Pek ceza dosyam olmasa da şu anda tam konuya (soruya) uygun bir iş var elimde.Müvekkil,hakkında yapılan icra takibinde takibe konu senet üzerinde oynama vs. iddiaları ile suç duyurusunda bulunmuş ve sonucunda senet alacaklısı hakkında kamu davası açılmıştı.Müvekkilin kendi takip ettiği bu davada sanık (alacaklı) beraat etti.Hazırlık soruşturması sırasında senet aslı incelenmek ve iade edilmek üzere İcra Dairesinden istenmiş ve dosyada kalmış.Sanık beraat edince Mahkeme senedin de sanığa iadesine diye hüküm kurmuş.Karar da kesinleşmiş.Müvekkil icra dosya borcunu ödeyip dosyayı kapattığı için İcra Dairesinden senet aslını almak istiyor doğal olarak alamıyor.Bana geldi ben de en pratik olarak maddi hata kabul edilerek hükümdeki ilgili bölümün düzeltilmesini istedim.Ancak katip arkadaşın bana söylediğine göre;üye Yargıç bunu ancak tavzih ile düzeltebiliriz,onun için de sanığa tebligat çıkartmamız gerekir demiş.Ceza yargılamasında konu ile ilgili tam bilgi sahibi olmamam nedeni görüş belirtmek istemiyorum.Ancak böyle bir örnek olduğu için konuyu sizinle paylaşmak istedim.Cavit Tuna