Mesajı Okuyun
Old 13-01-2011, 15:10   #11
Avukat Tekin

Evet alacaklılar mağdur olacak ama var olan durumda alacaklıların pek de menfaat sağladığı söylenemez. Kötüniyetli borçlular ya da kötüniyetli olmasa da icra takibindeki miktarı ödeyemeyen borçlular Adli para cezasını ödeme yoluna gidiyorlar. Bunu borçlu vekili olarak benim de yaptığım oldu. Karşılıksız Çek suçunun yapısına uygun bir Adli para cezası sistemi geliştirilmeden mevcut durumdan verim alınamayacaktır. Mevcut durum sadece mahkemelere ve bize fazladan yük getirmekle kalıyor bence. Bana kalırsa en doğrusu eski sistemdi. Direk olarak hapis cezasının verildiği sistem.
Karşılıksız Çek Keşide etmek ekonomik suç olarak düşünülmemeli. Bu bence bir yalan beyandır. Bir nevi kalpazanlıktır. Karşılığı olmayan çek keşide etmek, karşılığı olmayan bir ödeme aracı üretmek değil midir? Eğer ekonomik suç algısını genişletirsek bence bir çok suç için öngörülen cezalar da kaldırılmalıdır. Hemen aklıma gelenler:
1-Hileli ya da değil "iflas" ekonomik bir olgu değil midir? Bu durumda hileli iflas neden suç olsun?
2-İİK da öngörülen hemen hemen tüm suçları biraz geniş bir yorumla ekonomik suç kategorisine koymak sizce de mümkün değil midir?
3-Nafaka ödemeyen kişinin cevabı şudur: Param yoktu ödeyemedim. Kaşrılıksız çek keşide eden kişinin cevabı şudur: Param yoktu ödeyemedim. Bu durumda nafaka ödememek de suç olmamalı. v.s
Ayrıca buraya yazıyorum (mecazla gerçeğin buluştuğu nokta) bankalara çek yaprağı başına 5.000 TL. para cezasını koymaları mümkün değil. Bankaların gücünü küçümsemeyin. Üstelik bu durumda bu işin de dolandırıcıları çıkar. Bir şekilde çek karnesini alan kötüniyetli kişi muvazaalı olarak tüm yaprakları doldurur. Anlaştığı kişi de gider bankaya, karşılıksız çıkan her yaprak için 5.000 TL. yi cebe indirirler. Nasıl olsa cezası yok. Ya da diğer ihtimal bankadan çek karnesi almak için holding sahibi olmak falan gerekir. Bankalar kimseye çek karnesi vermez ve sistem tıkanır. Bankalara sorumluluk yüklerken de ölçülü olmak lazım. Neticede hiçbir banka mudisinin çeklerinin dönmesini istemez. Evet bir sınırlama konulsun ama mantıklı olsun.

Bu Karşılıksız Çek konusuyla o kadar oynandı ki bizim de artık başımız döndü. Ya doğru dürüst işleyen bir ceza koysunlar ya da suç olmaktan tamamen çıksın. Biz de neyin ne olduğunu bilip ona göre davranalım.