Mesajı Okuyun
Old 29-03-2018, 22:07   #5
imsel

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=106334 'deki forumda;

"5831 sayılı K.nun 8 maddesi ile Kadastro K.na eklenen EK 4.maddeye göre 2/b arazileri kullanıcılarının tespiti işlemi yapılmış ve ilan edilmiştir. Kadastro tespit tutanaklarına karşı Kad.K.nun 11.maddesine göre 30 günlük askı süresi içinde Kadastro mahkemesinde dava açılabilir. 30 günlük süre kaçırılmış ise Kadastro.K.nun 12/3 maddesine göre 10 yıllık hak düşürücü süre içinde Asliye Hukuk Mahkemesinde zilyetliğin tespiti ile tapuya şerh edilmesi , başkası adına tespit yapılmışsa ona ait şerhin iptali davası açılabileceğini ." yazmışım

Tapulu taşınmaza karşı zilyetliğe dayalı olarak tapu iptali ve tescil davasının açılamayacağı konusunda İstanbul BAM'ın kararını destekler nitelikte 16.HD.sinin de kararı bulunmaktadır. BKN.http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=106334

Ortada bir çeşit zamanaşımı gibi birşey yok.Aksine satın almak için kanunda öngörülen başvuru süresi sonradan Eylül 2018'e kadar uzatılmıştır. Mahkemelerin ret gerekçeleri ise yayınlanan kararlarında yazılmıştır.Şimdi bu kararları eleştirmemiz mümkün olabilir ama sonuçta dosya 16.HD.sine gideceğinden tapu iptali ve tescil davası muhtemelen aynı sonuçla karşılaşacaktır.

Anılan forumda 16.HD.si bir başka kararında kullanıcısı adına satış yapılsa dahi ilk paragrafta yazdığım "zilyetliğin tespiti ile tapuya şerh edilmesi ve başkası adına olan şerhin iptali" davasının açılıp görülebileceğini öngörmüştür.Bana göre bu şekildeki bir tespit davasının pratikte bir yararı olmayacaktır. İlam alındığında ortada tapu kaydı bulunduğundan yine tapu iptali ve tescil davası açmak gerekecektir ki, bu dava yine tapuya karşı zilyetlik dinlenmez savunması ile karşılaşacaktır. Kaldı ki, idarenin satışı idari bir işlemdir.Satış idare mahkemesinde iptal edilmedikçe tapunun iptali de istenemeyecektir.

Ben bu nedenlerle ilk yazımda tapu iptali ve tescil davası açılmasındaki olumsuzluğa işaret etmek istedim.Muhakkak ki, durumların takdir ve değerlendirilmesi iş sahibi olan sizlere aittir.
Üstadım çok teşekkürler.İşimiz zor gözüküyor o zaman."Satış idare mahkemesinde iptal edilmedikçe tapunun iptali de istenemeyecektir."İfadenize göre bu durumda idare mahkemesine biz bir dava açabilecek miyiz?böyle bir hakkımız var mı?Yoksa müvekkil zamanında itiraz edemediğinden bu şekilde haksız kazanımın üstüne su içecek sanırım.saygılar.