Mesajı Okuyun
Old 22-12-2010, 15:45   #20
Admin

Alıntı:
Yazan parmex770
1-
acaba md 244 hackerlara yönelik bir kavram değil midir..
Madde 244 uygulamada daha çok hacker'lar için uygulanıyor, zira bilişim sistemlerini en çok bozan onlar. Ancak madde metnini okursanız sadece onlara uygulanacak diye bir kriter olmadığını tesbit edebilirsiniz. Kanunun suç olarak tanımladığı eylem bir bilişim sistemini engellemek veya bozmaktır. Bunun ne şekilde yapıldığının suçun nitelendirilmesinde önemi olmadığı düşüncesindeyim.

Bir bilgisayarın kasten fişini çekerek çalışmasını engellemek, üzerine su döküp kullanılmaz hale getirmek, içine sinek sokup kısa devre yaptırmak vs. suretiyle BİLE bu suç işlenebilir.

Hatta konunun daha önce tartışıldığını veya yargı önüne geldiğini sanmıyorum ancak elektronik sinyal karışması yüzünden cep telefonlarının kapalı tutulması gereken bir yerde/araçta (uçak, deniz otobüsü, haberleşme merkezi vs.) sistemi devre dışı bırakma amacıyla cep telefonunuzu açmanız bile bence TCK md. 244'deki suçu oluşturur.

Yukarıda da arz ettiğim üzere yasal düzenlemenin amacı elektronik sistemlerin ve verilerin korunmasıdır. Bu nedenle madde yorumlanırken bu amaca uygun yorumlanmalıdır. En azından ben bu şekilde yorumluyorum.

Verilerin geri alınmasıyla ilgili sorunuzun konu dışı olduğu konusundaki tesbitinize ben de katılıyorum, zira verinin geri alınması veya kurtarılması suçu ortadan kaldırmıyor. Ancak faili değil de, veriyi nasıl kurtarabiliriz diye soruyorsanız , o zaman veri kurtarma konusunda uzmanlaşmış bir şirkete başvurabilirsiniz, bu konuda çalışan özel şirketler var. Veriyi her zaman kurtarmak mümkün değildir, bunun için çeşitli teknik şartlar vardır (örneğin veri kaybından sonra başka bir işlem yapılmamış olması vs.) ancak belirli şartlar altında veriler bazen kısmen, bazen tamamen kurtarılabiliyor.