Mesajı Okuyun
Old 20-04-2002, 14:06   #29
acekin

Merhaba;

Sayın Bilen'in mesajımda yazdığım "Yeni Avukatlık Kanunu'na göre iki taraf avukatının da hazır bulunduğu ve imzaladığı sözleşmeler mahkeme hükmü niteliğindedir." örneğine yaptığı eleştiriye sayın Tikici cevap verdiğinden ve verilen cevabın benim düşüncelerimle örtüştüğünden bu konuya tekrardan girmeyeceğim. Ancak şu hususu belirtmek isterim ki; bu örneği verirken maksadım Avukatlık Kanunu 35/A maddesinin hukuki içeriğini tartışmak değildi. Sadece tartışılan konu ile olan bağlantısı sebebi ile, avukatlar huzurunda yapılan bir sözleşmeye tanınan kuveti belirtmekti.

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Seyyah

medeni kanunumuz bakımından boşanma sebepleri dışında, çok özel ve kolay bir "evliliği sona erdirme", belki yukarıda konuşulan şekliyle "idari işlemin bir nevi geri alınması" yolu var, dediğim gibi çok kolay; bir küçük soru-ipucu ile sayın katılımcıların fikirlerini almak isterim. tc vatandaşı ve hem de uzakgörüşlü, evlenmeden önce ilerde eşimi beğenmez, küçük bir tazminatı göze alıp ondan nasıl boşanırım diye gardını alan "kötüniyetli" bir kişi ne yapmalı dersiniz?

Sorusuna karşı benim aklıma gelen tek bir örnek var. Şöyle ki;
Yur dışında bulunan T.C. vatandaşı, Bulunduğu ülkenin hukuk sitemine uygun olarak O ülkenin vatandaşı ile evleniyor. Ancak bu evliliği Türkeye'deki nüfusuna tescil ettirmiyor. Üç yıl sonra Türkiye'ye geliyor ve Türkiye'de Türk hukuk Sistemine uygun olarak ikinci bir evlilik yapıyor. Ancak Türk eşi onun daha önce evlendiğini bilmiyor. Daha sonra Türk eşi ile şiddetli geçimsizlik başlayınca eşine karşı evlilik akdi ile başlayan ve boşanma ile devam edecek olan yükümlülüklerinden kurtulmak için ceza zamanaşımını doldurunca, ilk evliliğini nüfusa tescil ettiriyor. İlk evlilik geçerli olduğundan ikinci evlilik baştan itibaren hiç kurulmamış oluyor. Ortada evlilik olmadığından evlilikten ve daha sonra gerçekleşecek boşanmadan doğan hiç bir hukuki yükümlülük altına girmeden sadece küçük bir tazminatla kurtuluyor.
Bu konu ile ilgili sayın Seyyah sanırım daha detaylı bilgi sahibi olsa gerek.
Bu olayda ilk ikinci evliliği mi geçerli sayacağız yoksa ilk evliliği mi? Bu konuyu da başka bir alanda tartışabiliriz sanıyorum.
Saygılarımla.